"Z Litwą mamy mnóstwo dobrych więzi, ale mamy też różne zaszłości, o których też powinniśmy w sposób odważny rozmawiać, bo jesteśmy nowym pokoleniem polityków, nową generacją, która weszła na scenę polityczną" – przekazał PAP marszałek Hołownia.
Zaznaczył, że znajdujemy się obecnie w momencie wielkich zmian, wyzwań i wytaczania nowych biegunów w polityce europejskiej, dlatego też potrzeba jak najwięcej relacji dyplomatycznych między naszymi krajami.
Zdaniem marszałka bardzo potrzebujemy też dzisiaj zbudowania "polskiej polityki północnej".
"Potrzebujemy relacji z państwami skandynawskimi, z państwami bałtyckimi. Morze Bałtyckie staje się wewnętrznym morzem NATO, wszyscy wiemy, jakie zagrożenie czeka na nas ze strony Rosji. Tak więc każda płaszczyzna kontaktu, która mogłaby pomóc zbudować realną współpracę pomiędzy Polską i tą częścią Europy - a jednocześnie sprawić, że nasz kraj stanie się jednym z hubów regionalnych służących do obsługiwania ważnych spraw dla regionu - jest dla mnie rzeczą szalenie ważną" - oświadczył Hołownia.
Przyznał, że jego zdaniem większego znaczenia powinna również nabrać dyplomacja parlamentarna. W tym kontekście zwrócił uwagę, że parlamenty w wielu aspektach powinny być traktowane na równi z innymi ośrodkami władzy. "Rządy decydują o wielu rzeczach, które dzieją się w świecie, ale ostateczne decyzje w postaci ustaw podejmują parlamenty. To parlamenty uchwalają środki na zbrojenia i są miejscami, w których przedstawiciele rządu, również ci odpowiadający za politykę zagraniczną, opowiadają się ze swoich działań" – zauważył.
Marszałek poinformował również, że wśród tematów, które zamierza poruszyć z litewskimi politykami będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia ze strony Rosji, a także miejsca Polski i Litwy w Unii Europejskiej oraz reformy UE. Ponadto, będzie również rozmawiać na temat dotyczący praw polskiej mniejszości mieszkającej na Litwie.
Rzeczniczka marszałka Katarzyna Karpa-Świderek powiedziała z kolei PAP, że podczas rozmów z najważniejszymi politykami Litwy Hołownia będzie chciał porozmawiać o tym, jak wzmocnić relacje krajów zaangażowanych w pomoc Ukrainie.
"Zarówno Polska jak i Litwa są w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji atakującej Ukrainę. A my mamy poczucie, że działając wspólnie jesteśmy silniejsi" - powiedziała. Dodała, że wizyta w Wilnie ma również podkreślić bliskość z Polakami mieszkającymi na Litwie.
Dwudniowa wizyta na Litwie będzie pierwszą oficjalną zagraniczną wizytą marszałka Hołowni.
W programie wizyty zaplanowano m.in. spotkania z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausedą, z premier Republiki Litewskiej Ingridą Šimonyte oraz przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Čmilyte-Nielsen. Ponadto, marszałek spotka się także z Polakami mieszkającymi na Litwie. (PAP)
Autor: Daria Kania
nl/