Smog może skrócić długość życia mieszkańców Indii nawet o dziewięć lat

2021-11-25 09:00 aktualizacja: 2021-11-25, 11:11
Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV
Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może skrócić oczekiwaną długość życia mieszkańców Indii o dziewięć lat – informuje raport Air Quality Life Index.

Raport przygotowany został przez amerykański The Energy Policy Institute at the University of Chicago (EPIC). Jak z niego wynika, mieszkańcy stolicy Indii, Delhi mogliby przedłużyć swoje życie nawet o 10 lat, gdyby zanieczyszczenie powietrza zostało zmniejszone zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do poziomu 10 µg/m³.

Autorzy zaznaczają, że 480 milionów ludzi w północnych Indiach boryka się z „najbardziej ekstremalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza na świecie”, “10 razy gorszym niż te występujące gdziekolwiek indziej na świecie”. Wysoki poziom zanieczyszczeń rozprzestrzenił się przez dziesięciolecia także do zachodnich i środkowych stanów Indii, takich jak Maharashtra i Madhya Pradesh.

Indyjskie miasta dominują w światowych rankingach zanieczyszczeń, a oddychanie tamtejszym powietrzem zabija każdego roku ponad milion ludzi. W roku 2019 średnie stężenie pyłu zawieszonego w Indiach wyniosło 70,3 µg/m³ i było najwyższe na świecie.

Jak wynika z raportu, Bangladesz, Indie, Nepal i Pakistan, które razem stanowią prawie jedną czwartą światowej populacji, stale znajdują się w pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. (PAP)

io/

PAP/