CBA zatrzymało "księgową" mafii paliwowej. To Irmina W.

2021-11-25 11:57 aktualizacja: 2021-11-25, 12:30
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Zatrzymana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku kobieta, która miała być "księgową" mafii paliwowej, to Irmina W. - poinformował w czwartek PAP dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokuratura wniosła do sądu o trzymiesięczne aresztowanie kobiety.

Druga zatrzymana w środę przez CBA osoba - mężczyzna, który miał działać na rzecz mafii paliwowej - to Tomasz S. - wynika z informacji PK. Wobec niego prokurator zastosował 20 tys. zł. poręczenia majątkowego i dozór policji.

To kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym tej grupy wyłudzającej VAT przy obrocie paliwami. Grupa działała na terenie Polski w latach 2014-2016.

Wcześniej wydział komunikacji społecznej Biura podał, że zatrzymanej przez funkcjonariuszy z łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego kobiecie zarzucono uszczuplenie należności z podatku VAT od paliw na co najmniej 109 mln zł.

Irmina W. zajmowała się obsługą księgową dwóch spółek z ograniczona odpowiedzialnością

"Irmina W. w latach 2015–2016 w ramach grupy przestępczej zajmowała się obsługą księgową dwóch spółek z ograniczona odpowiedzialnością. Nierzetelnie prowadząc księgi podatkowe i ewidencjonując fikcyjne faktury VAT doprowadziła do uszczuplenia należności z tytułu podatku od towarów i usług w kwocie ponad 109 mln zł" - podał dział prasowy PK.

Według śledczych zatrzymany mężczyzna w czerwcu i lipcu 2016 r. nakłonił do założenia firmy jedną z osób. S. miał potem przekazać wszelką dokumentację i dostęp do rachunków bankowych tej firmy osobom działającym w ramach zorganizowanej grupy przestępczej - podała prokuratura, powołując się na wyniki śledztwa. Zatrzymany umożliwił przez to wykorzystanie firmy w łańcuchu przedsiębiorstw uszczuplających VAT.

Do tej pory w tym śledztwie łącznie zarzuty usłyszało ponad 190 osób – zaznaczył wydział komunikacji społecznej CBA.

Prokuratura podała, że na różnych etapach śledztwa wobec tej grupy areszt zastosowano wobec 37 osób - obecnie pięć z nich nadal jest w areszcie. Poręczenia majątkowe wyniosły ponad 5 mln zł, a oprócz tego zabezpieczono majątek domniemanych sprawców - również w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej - na ponad 20 mln zł.

"Zajęte zostały nieruchomości i ruchomości, w kraju i za granicą, w tym cztery luksusowe samochody sportowe wartości około 2,8 mln zł, a także środki pieniężne w gotówce i na lokacie bankowej oraz udziały w spółkach" - podał dział Prasowy Prokuratury Krajowej.(PAP)

Autorzy: Aleksander Główczewski, Bartłomiej Figaj
io/