Prezydent: dziś Polska broni granicy Unii Europejskiej

2021-11-29 08:14 aktualizacja: 2021-11-29, 21:23
Prezydent Andrzej Duda. Fot.PAP/Mateusz Marek
Prezydent Andrzej Duda. Fot.PAP/Mateusz Marek
Polska broni nie tylko swojej granicy, ale przede wszystkim broni granicy Unii Europejskiej; cieszę się, że nasi najbliżsi współpracownicy, jakimi są państwa wspólnoty wyszehradzkiej, są razem z nami - mówił w poniedziałek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda po spotkaniu prezydentów V4.

Andrzej Duda na konferencji prasowej podziękował prezydentom V4 za solidarność z Polską wobec kryzysu migracyjnego. "Dzisiaj Polska broni nie tylko swojej granicy, ale przede wszystkim broni granicy Unii Europejskiej, wywiązując się ze swoich zobowiązań europejskich jako członek Unii Europejskiej i broni także i granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego" - zaznaczył. "Cieszę się, że również nasi sojusznicy, nasi najbliżsi współpracownicy - jakimi są państwa wspólnoty wyszehradzkiej - są razem z nami" - podkreślił.

Zachęty do szczepień

Prezydent RP poinformował także, że rozmowy w Budapeszcie dotyczyły m.in. walki z pandemią koronawirusa i wydano wspólne oświadczenie ws. zachęcania obywateli, aby się szczepili. "W Polsce ponad 90 proc. osób, które są hospitalizowane z powodu zachorowania, z powodu zakażenia, to są osoby, które nie były szczepione" - mówił Duda. Jak podkreślił, osoby przebywające w szpitalu w związku z COVID-19, a które zostały zaszczepione, są tam z powodów chorób współistniejących, a inni zaszczepieni przechodzą chorobę w sposób lekki.

Duda poinformował, że w apelu dotyczącym szczepienia chodzi o życie i zdrowie współobywateli, ale też o normalne funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek.

Prezydent odnosił się też do trzydziestolecia V4.

"Te trzydzieści lat to są lata przez które Grupa Wyszehradzka pokazała swoją skuteczność, sensowność swojego istnienia" - podkreślił. "Dzisiaj wszyscy razem jesteśmy członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, co nastąpiło właśnie w okresie tych 30 lat naszej współpracy. Dzisiaj jesteśmy wszyscy razem członkami Unii Europejskiej, co również jest dorobkiem tych 30 lat współpracy" - dodał.

"Dzisiaj nieporównywalnie zmieniła się nasza sytuacja gospodarcza, jest ona nieporównywalnie lepsza, jesteśmy krajami nieporównywalnie bardziej rozwiniętymi" - mówił Duda. "Śmiało można powiedzieć, że nasze państwa, nasze miasta, nasze miasteczka, wioski wyglądają inaczej niż było to na początku lat 90. Dzisiaj nasze społeczeństwa zbliżają się poziomem życia do tego jak w państwach na zachodzie Europy i z całą pewnością jest to także w ogromnym stopniu dorobek współpracy wyszehradzkiej" - powiedział prezydent RP. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Mikołaj Małecki

mar/