Prezydent Duda: będziemy skuteczniej godzić wzrost gospodarczy z dbałością o klimat

2021-11-30 11:10 aktualizacja: 2021-11-30, 13:30
Prezydenci: RP Andrzej Duda, Węgier Janos Ader oraz Słowacji Zuzana Caputova podczas wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie, fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydenci: RP Andrzej Duda, Węgier Janos Ader oraz Słowacji Zuzana Caputova podczas wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie, fot. PAP/Mateusz Marek
Będziemy starać się jeszcze skuteczniej godzić zdrowy wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne i o klimat - mówił prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu panelu "Leaders For the New World" w ramach poświęconej problematyce zrównoważonego rozwoju konferencji Planet Budapest 2021.

"Pandemia doprowadziła do ewolucji modeli biznesowych. Przyspieszyła rozwój innowacji i wdrażanie nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie medycyny, handlu internetowego, zdalnej edukacji, administracji czy logistyki. Na znaczeniu zyskały internet rzeczy, Big Data i uczenie maszynowe" - mówił.

Przekonywał, że liczba innowacji wzrosła także w Polsce, a z niektórymi z tych innowacji będzie można zapoznać się podczas towarzyszącej szczytowi wystawy.

Duda zachęcał do kontaktów z przedstawicielami PAIiH, udzielającymi informacji na temat otoczenia gospodarczo-prawnego w Polsce.

Zwrócił uwagę, że obok Grupy Wyszehradzkiej istnieje też Inicjatywa Trójmorza. "W jej ramach dążymy do rozwijania innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań transportowych, energetycznych i cyfrowych" - podkreślał. Tych, którzy jeszcze nie znają Inicjatywy Trójmorza, zachęcał do zapoznania się z szansami, jakie inicjatywa ta stwarza.

"Polska, w ramach odbudowy po spowolnieniu, wywołanym pandemią, w ramach długookresowej strategii rozwoju koncentrować się będzie na obszarach takich jak inwestycje infrastrukturalne w obszarach strategicznych, zrównoważony transport, zdrowie, cyfryzacja czy innowacyjność, a także na wielkim wyzwaniu sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie" - zapowiedział również Duda.

"Będziemy starać się jeszcze skuteczniej godzić zdrowy wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne, o klimat" - podkreślał.

Jednocześnie zwracał uwagę, że od wielu lat "emisyjność polskiej gospodarki spada, a PKB rośnie, co jest cechą charakterystyczną naszego regionu, unikalną w skali świata".

Prezydent: 30 lat istnienia V4 pokazuje, że jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe

Prezydent podkreślił, iż cieszy się, że Grupa Wyszehradzka oprócz forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE coraz częściej staje się też platformą ważnych dyskusji na inne, szersze tematy.

Prezydent zwracał uwagę, że 30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że "jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli". "Potrafimy przywracać rozwój Europy na właściwe tory (...), czy też doładowywać Europę, choćby tą niezwykle ważną, pozytywną energią" - zaznaczył prezydent.

Planet Budapest 2021 to objęta patronatem prezydenta Węgier konferencja firm z krajów Grupy Wyszehradzkiej, które działają w sektorach powiązanych z tematyką zrównoważonego rozwoju; odbywa się ona w tym roku w tej formule po raz pierwszy. Wśród najważniejszych tematów omawianych na konferencji są energetyka oraz ochrona środowiska, a także ścieżki wychodzenia wyszehradzkich firm z pandemii COVID-19 i możliwość dostosowania do zasad zrównoważonego rozwoju. (PAP)

Autorzy: Piotr Śmiłowicz, Edyta Roś, Mikołaj Małecki

ja/