Rząd rozpoczyna wdrażanie tarczy antyinflacyjnej. Zobacz, na czym oszczędzisz

2021-11-30 15:44 aktualizacja: 2021-11-30, 15:42
Fot. KPRM/Twitter
Fot. KPRM/Twitter
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan walki z inflacją. Oto założenia tarczy antyinflacyjnej: obniżenie cen paliw silnikowych, obniżenie cen gazu, obniżka akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, obniżenie cen energii elektrycznej, dodatek osłonowy, oszczędności w administracji i w budżecie.

1. Obniżenie cen paliw silnikowych

Obniżka cen paliw będzie polegała na obniżeniu akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Będzie ona obowiązywała od 20 grudnia 2021 roku do 31 maja 2022 roku.

Tarcza antyinflacyjna przewiduje również zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Zwolnienie będzie obowiązywało od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku.

2. Niższe rachunki za gaz ziemny

Podatek VAT na gaz ziemny zostanie zmniejszony z obecnych 23% do planowanych 8%, co ma przełożyć się na obniżenie stawki dla odbiorców gazu. Niższe podatki mają obowiązywać od stycznia do marca 2022 roku.

3. Obniżka akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych

Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma zostać obniżona do 0%.

4. Obniżenie cen energii elektrycznej

Podatek VAT na energię elektryczną ma zostać zmieniony do 5% z dzisiejszych 23%. Ma to obniżyć rachunki za prąd.

5. Dodatek osłonowy

Zostanie wdrożony dodatek osłonowy wynikający z podnoszonych cen przez różnych producentów. Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach i wyniesie on od 400 zł do 1100 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Z danych udostępnionych przez KPRM wynika, że do skorzystanie ze świadczenia ma być uprawnionych około 6,8 mln gospodarstw domowych.

Projekt zakłada do 10 miliardów złotych oszczędności.

ja/