Prezydent Ukrainy: nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni

2021-12-01 09:46 aktualizacja: 2021-12-01, 12:14
Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zakończyć wojny w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłaszając w parlamencie doroczne orędzie.

"Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni (...). Bez wojska i bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zatrzymać wojny" - podkreślił.

Zełenski stwierdził, że nie boi się bezpośredniego dialogu z Rosją. Zapowiedział, że państwo ukraińskie będzie walczyć o swoje terytoria wykorzystując "wszystkie możliwości".

"Rosja nie ma agresywnych planów wobec Ukrainy i nie dokonuje żadnych nieuzasadnionych ruchów wojsk w rejonie granicy"

Rosja nie ma agresywnych planów wobec Ukrainy i nie dokonuje żadnych nieuzasadnionych ruchów wojsk w rejonie granicy - oświadczył sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew w wywiadzie dla rządowej "Rossijskiej Gaziety".

W wywiadzie tym Patruszew oświadczył, że "retoryka prasy zachodniej i wysokiej rangi urzędników w USA o tym, że Rosja ma agresywne plany jest bezpodstawna". "Nie ma żadnych nieuzasadnionych ruchów wojsk rosyjskich i nieplanowanych ćwiczeń koło granicy z Ukrainą" - oznajmił.

Patruszew oskarżył "USA i ich sojuszników" o wzmacnianie napięć wokół - jak to ujął - "rzekomego rosyjskiego zagrożenia" i tworzenie "korzystnego tła informacyjnego do wzmacniania grupy wojsk i działalności wywiadowczej". Przekonywał, że chodzi o "dezinformację", której celem jest "uzasadnienie wprowadzenia dalszych sankcji wobec Rosji".

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Moskwa przekazała Waszyngtonowi, że "nie ma agresywnych planów wobec Ukrainy". Patruszew zapewnił też, że Rosja "nadal będzie uważnie śledzić działania wojsk NATO i Ukrainy w pobliżu jej granic". (PAP)

dsk/