Naukowcy wyizolowali Omikrona. Spodziewają się niższej skuteczności szczepionek

2021-12-01 11:36 aktualizacja: 2021-12-01, 16:34
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Istniejące szczepionki przeciw Covid-19 będą mniej skuteczne przeciwko wariantowi koronawirusa Omikron, choć obecnie nie wiadomo, w jakim stopniu – ocenił hongkoński badacz Kelvin To, członek zespołu, który jako pierwszy w Azji wyizolował nowy wariant wirusa.

Dokonanie mikrobiologów z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) opisują w środę miejscowe media. Według dziennika „South China Morning Post” jest to „kliniczny przełom”, który wspomoże międzynarodowe wysiłki na rzecz stworzenia szczepionki przeciwko nowemu wariantowi.

„Ten wariant ma wszelkie cechy poprzednich mutacji, i więcej. Sądzę, że (dostępne szczepionki) nie będą (przeciwko niemu) równie skuteczne, ale obecnie ciężko przewidzieć, jak bardzo skuteczność się obniży” – powiedział To, dziekan wydziału mikrobiologii na HKU.

„Ciężko powiedzieć, czy szczepionki będą całkowicie nieskuteczne, czy ich skuteczność obniży się o 20 czy 40 procent” – dodał badacz.

Kierujący zespołem mikrobiolog Yuen Kwok-yung zaznaczył, że wyizolowanie wirusa to zaledwie pierwszy krok w „pilnych badaniach nad tym wariantem”. Naukowcy chcą teraz poszerzyć te badania, by ocenić zaraźliwość i patogeniczność Omikrona, a także jego zdolność do wymijania obrony immunologicznej – podał portal Hong Kong Free Press.

W Hongkongu potwierdzono do tej pory trzy zakażenia Omikronem. Władze regionu zaostrzyły restrykcje wjazdowe wobec podróżnych z krajów południa Afryki oraz państw, w których wykryto infekcje nowym wariantem.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
io/