"Mam nadzieję, że pokażemy zrozumienie i solidarność". Zbigniew Rau pod wrażeniem jedności NATO

2021-12-01 11:24 aktualizacja: 2021-12-01, 14:00
Fot. MSZ/Twitter
Fot. MSZ/Twitter
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że był pod wrażeniem jedności sojuszników NATO - podało w środę na Twitterze polskie MSZ.

W środę w Rydze trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Tematem rozmów są m.in. rosyjska aktywność wojskowa przy granicy z Ukrainą, hybrydowe działania Białorusi wykorzystujące migrantów oraz nowa koncepcja strategiczna Sojuszu. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. To drugi dzień zainaugurowanych we wtorek w Rydze dyskusji.

Rano odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw sojuszniczych NATO z ministrami spraw zagranicznych Gruzji i Ukrainy, w którym wziął udział minister Rau. Jak podało polskie MSZ, w trakcie spotkania poruszono zagadnienia bezpieczeństwa w regionie i wzmocnienia zdolności odstraszania w obliczu presji militarnej na Ukrainę.

"Zaapelujemy do sojuszników, by dołączyli do Ukrainy w tworzeniu pakietu odstraszającego" - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przed rozmowami ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO.

Dodał, że w ramach tego pakietu NATO powinno przygotować sankcje gospodarcze, które byłyby nałożone na Rosję, jeśli ta "zdecyduje się wybrać najgorszy scenariusz". "Sojusz powinien również wzmocnić współpracę militarną i obronną z Ukrainą" - podkreślił Kułeba.

Następnie Zbigniew Rau spotkał się ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Jose Albaresem. Ministrowie zgodzili się co do potrzeby umacniania współpracy w dziedzinie polityki europejskiej i bezpieczeństwa - poinformowano we wpisie MSZ. 

Zostały także omówione przygotowania do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie w 2022 roku, na którym ma zostać przedstawiona nowa koncepcja strategiczna NATO. O możliwych założeniach koncepcji strategicznej mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji prasowej w stolicy Łotwy.

Zakończenie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO planowane jest na środę po południu. (PAP)

mmi/