Dwudziestu lekkoatletów z Rosji dopuszczonych do głównych zawodów w 2022 roku

2021-12-01 18:26 aktualizacja: 2021-12-01, 18:33
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/ Jacek Turczyk
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/ Jacek Turczyk
Władze światowej lekkoatletyki (World Athletics) podjęły w środę decyzję o zwiększeniu do 20 liczby rosyjskich sportowców uprawnionych do rywalizacji w głównych zawodach pod neutralną flagą w 2022 roku. Do tej pory limit był połowę mniejszy.

Rosja jako kraj pozostaje zawieszona za stosowanie zinstytucjonalizowanego systemu dopingowego.

Jak przyznał po posiedzeniu rady World Athletics Rune Andersen, szef zespołu zadaniowego do oceny kroków Rosji w walce z dopingiem, decyzja o zwiększeniu limitu jest efektem stałych postępów poczynionych przez Rosyjską Federację Lekkiej Atletyki (RUSAF).

Jednocześnie wyrażono jednak zaniepokojenie z kilku powodów, m.in. uznano za niewystarczające prace śledcze prowadzone przez RUSADA (Rosyjska Agencja Antydopingowa - PAP) wobec szkoleniowców, którzy trenowali dopingowanych sportowców.

Dlatego zalecono, aby "każde przyszłe naruszenie" prowadziło do automatycznej redukcji o 25 procent liczby rosyjskich lekkoatletów dopuszczonych do startów.

Dwa tygodnie temu władze World Athletics podtrzymały zakaz startów Rosji w największych imprezach. Dodano wówczas, że lekkoatleci z tego kraju nadal mogą rywalizować pod neutralną flagą, ale po uzyskaniu specjalnej zgody odpowiedniego organu do walki z dopingiem.

Rosyjska federacja jest zawieszona w prawach członka World Athletics (wcześniej IAAF) od listopada 2015 roku w związku ze stosowaniem w tym kraju zorganizowanego dopingu. Zawieszenie Rosjan było wielokrotnie przedłużane.(PAP)

kgr/