Ponad 200 prac Stanisława Wyspiańskiego w muzeum poświęconym jego twórczości

2021-12-02 14:29 aktualizacja: 2021-12-02, 14:33
Obrazy, szkice, fragmenty spektakli, a także autoportrety i portrety bliskich - te i inne prace Stanisława Wyspiańskiego od piątku oglądać będzie można w krakowskim muzeum, poświęconym jego twórczości. W sumie na ekspozycji znajdzie się ok. 200 dzieł.

"Novum (tego miejsca) polega na tym, że zmieściliśmy Wyspiańskiego w budynku o średniej wielkości, w pomieszczeniach mniejszych niż wielkie sale muzealne, dzięki czemu wydobywamy inne wartości jego twórczości" - mówił dziennikarzom w czwartek Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK).

Nowo powstałe Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, które otwarcie zaplanowano na piątek, jest bowiem oddziałem MNK, a mieści się ono w budynku dawnego spichlerza przy pl. Sikorskiego. To właśnie tutaj zwiedzający zobaczą ok. 200 dzieł malarza, dramatopisarza i reformatora polskiego teatru.

Niewielkie przestrzenie, w których prezentowane będą prace artysty, nie zostały wybrane przypadkowo. "Widzimy, że Wyspiański znakomicie wygląda w kameralnych wnętrzach; to jest model muzeum - domu artysty, gdzie jesteśmy bliżej twórcy niż w wielkich przestrzeniach galeryjnych" - ocenił dyrektor MNK.

Jak wskazał Szczerski, w placówce prezentowane będą prace z wszystkich dziedzin twórczości artysty, w sposób bezpieczny konserwatorsko, ale jednocześnie zapewniający gościom wrażenie bliskiego obcowania z dziełami.

Główna część wystawy skupia się na pierwszym piętrze - tam oglądać będzie można wiele prac, począwszy od tych z dziedziny malarstwa olejnego, przez graficzne, po projekty mebli i witraży. Goście zobaczą szkice do polichromii z krakowskiego kościoła Franciszkanów, nowy model Akropolis, projekty witraży do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

"Tutaj mamy trzy tematy ramowe: natura i religia, antyk oraz historia z centralnym motywem Wawelu. Ważne jest to, że po raz pierwszy mamy też salę w całości poświęconą pracom dla teatru - z kostiumem teatralnym, plakatami do sztuk Wyspiańskiego z późniejszych lat, a przede wszystkim bardzo ciekawe fragmenty słynnych spektakli" - powiedział Szczerski. Prezentowane tutaj dzieła będą wymieniane - pierwsza zmiana zaplanowana jest na 2023 r.

Zdaniem dyrektor MNK wizyta w tym miejscu to szansa na "bardzo osobiste, intymne spotkanie z Wyspiańskim". "Spotkanie z artystą, który mówi do nas bezpośrednio. To tak, jakbyśmy byli sam na sam z jego dziełami. To zupełnie inny Wyspiański niż ten, o którym zawsze myślimy - jako o twórcy dzieł monumentalnie wyglądających we wnętrzach, do których zostały przeznaczone" - zaznaczył.

Wizyta w muzeum to okazja, by dowiedzieć się, jak powstawały słynne projekty tego twórcy, m.in. witraż "Bóg Ojciec - Stań się", zobaczyć słynne "Macierzyństwo", czy też inne prace graficzne i projektowe. "Myślę, że zobaczymy też Wyspiańskiego - artystę wnętrza. (…) Różnorodność trzech pięter uświadomi, że był to twórca wielostronny, który wypowiadał się w wyjątkowy sposób na różne tematy" - ocenił Szczerski.

Na parterze muzeum prezentowane są autoportrety Wyspiańskiego oraz wizerunki członków jego rodziny - żony i dzieci, jego przyjaciół, mecenasów i znajomych. Ponadto znaleźć można tam dzieła prezentujące miejsca, w których twórca żył i pracował, m.in. krakowskich i paryskich pracowni, krakowskich ulic i krajobrazy podmiejskich terenów.

W podziemiu natomiast mieści się księgozbiór z odręcznymi notatkami i pierwodruki wydań dramatów oraz utworów innych autorów, do których Wyspiański wykonał okładki i ilustracje. Ważnym elementem całego kompleksu jest też dziedziniec, gdzie planowana została organizacja spektakli teatralnych oraz prezentacja zarówno dzieł patrona muzeum, jak i tych inspirowanych jego twórczością.(PAP)

nak/ pat/

TEMATY: