Prezydent: jeżeli mamy odejść od węgla, to w sposób mądry i bezpieczny

2021-12-02 20:19 aktualizacja: 2021-12-03, 07:50
Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy zrobić to w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

w czwartek wieczorem Duda uczestniczył w uroczystej akademii z okazji Dnia Świętej Barbary.

"Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy zrobić to w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa" - powiedział .

Podczas swego przemówienia prezydent podkreślał, jak ogromnym wyzwaniem jest dzisiaj energetyka, która opiera się na energii odnawialnej.

"Dla nas, ludzi, którzy zajmują się w Polsce sprawami polityki energetycznej, oczywistą rzeczą jest, że - z uwagi na nasze uwarunkowania klimatyczne i nasze położenie geograficzne - nie jesteśmy w stanie dzisiaj, przy obecnym stanie techniki i innowacyjności na świecie, oprzeć się wyłącznie na tej energii odnawialnej, tzn. na słońcu i na wietrze" - powiedział prezydent.

Zastrzegł, że nie opracowano jeszcze sposobów magazynowania energii ze źródeł odnawialnych w sposób wystarczający do obsłużenia całej Rzeczypospolitej, ze wszystkimi jej potrzebami. Nie tylko tymi osobistymi, domowymi, ale przede wszystkim przemysłowymi - zaznaczył.(PAP)

Autor: Daria Kania

dsk/