Komisja do spraw cyfryzacji: seniorzy pod szczególną cyfrową opieką

2021-12-07 22:07 aktualizacja: 2021-12-08, 15:31
Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński
Edukacja cyfrowa seniorów powinna znajdować się pod szczególną opieką zarówno państwa, jak i parlamentarzystów, niezależnie od barw politycznych. Takie wnioski płyną z wyjazdowego posiedzenia komisji sejmowej ds. cyfryzacji, które odbyło się w Katowicach, w trakcie Szczytu Cyfrowego ONZ.

Sesja wyjazdowa Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii była poświęcona działaniom podejmowanym w obszarze promocji korzystania z internetu przez osoby powyżej 65. roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności i popularności elektronicznych usług publicznych. 

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. 

„Wszystko, co robimy w kwestii promocji korzystania z internetu wśród osób 65+, to wciąż jest za mało” – powiedział. 

Według niego wielu seniorów teoretycznie ma dostęp do sieci, ale nie potrafi z niej korzystać, na przykład w obszarze e-usług. 

Kompetencje cyfrowe można rozwijać m.in. w trakcie kursów realizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. 

„Takie zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ich trakcie seniorzy nie tylko sami zaczynają z różnych e-usług korzystać, ale i uczą innych. To jest jednak rozwiązanie obecne jedynie w większych miastach, gdzie są uniwersytety, a powinniśmy być wszędzie” – mówił minister Cieszyński. 

Rozwiązaniem tego problemu może być projekt, który realizuje Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, któremu podlega m.in. Departament Rozwiązań Innowacyjnych.

„Od przyszłego roku planujemy rozwijać projekt lokalnych klubów rozwoju cyfrowego. Będą w nich pracować specjalnie przeszkoleni edukatorzy, bezpłatnie uczący osoby starsze korzystania z internetu i e-usług. Mają to być miejsca przyjazne, funkcjonujące obok bibliotek, lokalnych centrów kultury czy domów seniora w gminach” – opowiadał Adam Andruszkiewicz. 

Chodzi przede wszystkim o to, aby seniorzy znali osoby pracujące w klubach i czuli się w ich obecności bezpiecznie. 

„Bo w korzystaniu z pomocy barierą jest często po prostu wstyd, senior boi się pójść poprosić o pomoc kogoś obcego, zadzwonić na infolinię” – dodał minister.

Przyznał jednocześnie, że niektóre media nie zrozumiały istoty tego projektu i zasugerowały, że Adam Andruszkiewicz chce otwierać dla seniorów kafejki internetowe. 

„A przecież kompletnie nie o to chodziło” – mówił.  

Wypowiedź ta wywołała zdecydowaną reakcję posła Grzegorza Napieralskiego, który przewodniczył spotkaniu w Katowicach. 

„Myślę, że przy tak istotnych projektach dotyczących seniorów, na których nam szczególnie zależy, warto wcześniej porozmawiać z mediami i komisją. Chodzi o to, by wszystkich odpowiednio poinformować i uniknąć takich uproszczeń. By wszyscy wiedzieli i rozumieli, dlaczego ten projekt jest tak ważny” – mówił poseł Napieralski. 

Według niego kwestia cyfrowego wykluczenia jest na tyle istotna, że jej wagę powinni rozumieć wszyscy politycy, niezależnie od partii, do której należą.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

io/

TEMATY: