"Rz”: co trzeci Polak świąteczne prezenty kupi online. "To wielki przełom w zwyczajach zakupowych"

2021-12-09 08:05 aktualizacja: 2021-12-09, 08:10
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Co trzeci Polak deklaruje, że prezenty kupi głównie online, sklepy stacjonarne wskazuje tylko minimalnie więcej. Mimo inflacji i rosnących cen e-sprzedawcy spodziewają się rekordowych wyników, przedsmakiem był Czarny Piątek - informuje "Rzeczpospolita" w czwartkowym wydaniu.

30 proc. Polaków odpowiedziało, że prezenty, w większości lub wszystkie, kupi w sklepach stacjonarnych – wynika z badania agencji badawczej IQS, które opisuje „Rzeczpospolita”.

"W przypadku zakupów online wskazało je jako najważniejsze 29 proc. ankietowanych, co pokazuje, jak wielki przełom w zwyczajach zakupowych dokonał się w ostatnich dwóch latach z powodu pandemii. Wygląda na to, że to trend, który zostanie z nami na długo" - czytamy.

"Co czwarty Polak deklaruje zakup większości upominków online. Jeszcze większy odsetek podzieli zakup prezentów pół na pół pomiędzy sklepy stacjonarne i internetowe. Najwięcej takich odpowiedzi było w grupie wiekowej 35–44 lata; to w dużym stopniu mieszkańcy dużych miast" – mówi Beata Sadowska, menedżer PR i marketingu w agencji badawczej IQS. 

Badanie wykonano na platformie Omnisurv by IQS na przełomie listopada i grudnia. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

mmi/