Spotkanie prezydenta ze Swiatłaną Cichanouską. Tematem m.in. sytuacja więźniów politycznych

2021-12-09 12:33 aktualizacja: 2021-12-09, 12:33
Andrzej Duda i Swiatłana Cichanouska, fot. PAP/Mateusz Marek
Andrzej Duda i Swiatłana Cichanouska, fot. PAP/Mateusz Marek
W czwartek po godz. 12 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Cichanouska napisała w czwartek na Twitterze, że przybyła do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, aby omówić sytuację na białorusko-unijnej granicy, a także tematy: więźniów politycznych, m.in. Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys, wsparcia wolnych mediów oraz studentów. "Jestem wdzięczna Polsce za zdecydowanie i silne wsparcie dla Białorusinów" - podkreśliła.

"Swiatłana Cichanouska jest liderką demokratycznych sił Białorusi i reprezentuje znaczną część Białorusinów. Postrzegamy ją jako osobę, która przemawia w imieniu narodu białoruskiego" - podkreślił w rozmowie z PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

"Doceniamy fakt, że cała opozycja białoruska zachowała się bardzo solidarnie wobec Polski w czasie operacji hybrydowej Łukaszenki i że jasno, bez ogródek, mówiła światu o tym, że odpowiedzialnym za kryzys na granicy jest wyłącznie dyktator. My z kolei jasno mówiliśmy, że Polska jest w sporze z Łukaszenką, a nie z Białorusinami" - oświadczył Kumoch.

O godz. 18.30 w Belwederze prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkają się ze Swiatłaną Cichanouską oraz przedstawicielami społeczności białoruskiej. "Wieczorem planowane jest spotkanie przedświąteczne, noworoczne z Białorusinami, którzy znaleźli w Polsce schronienie. Chcemy wysłuchać przedstawicieli diaspory, wysłuchać co możemy jeszcze dla nich zrobić. Polska jest i pozostanie schronieniem dla ofiar reżimu Łukaszenki" - zapewnił Kumoch.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

js/