Zełenski rozmawiał z Macronem o odblokowaniu rozmów w sprawie Donbasu

2021-12-10 13:50 aktualizacja: 2021-12-10, 16:00
Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron. Fot. IAN LANGSDON PAP/EPA
Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron. Fot. IAN LANGSDON PAP/EPA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z francuskim przywódcą Emmanuelem Macronem m.in. o odblokowaniu formatu normandzkiego, czyli rozmów w sprawie konfliktu w Donbasie.

Zełenski napisał na Twitterze, że rozmawiał z Macronem o odblokowaniu formatu normandzkiego i pracy trójstronnej grupy kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie. "Uzgodniliśmy wspólne dalsze kroki" - dodał.

Do ostatniego spotkania liderów czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji - doszło w grudniu 2019 roku. Zaplanowano wtedy, że kolejne rozmowy w tym formacie odbędą się w ciągu czterech miesięcy. Jednak do tej pory negocjacje nie zostały wznowione.

Jak przekazał ukraiński prezydent, w piątek omówił też z Macronem zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i dywersyfikację źródeł nośników energii. Zełenski podziękował Macronowi za "pozytywną ocenę bieżących reform".

Donbas, gdzie od 2014 roku trwa konflikt zbrojny ze wspieranymi przez Rosję separatystami, był też jednym z tematów czwartkowej rozmowy Zełenskiego z prezydentem USA Joe Bidenem. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło dotychczas ok. 14 tys. ludzi.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

dsk/