Czerwińska o oświadczeniu Mejzy: oczekiwana decyzja

2021-12-10 16:05 aktualizacja: 2021-12-10, 21:47
Rzeczniczka PiS poseł Anita Czerwińska Fot. PAP/ Marcin Obara
Rzeczniczka PiS poseł Anita Czerwińska Fot. PAP/ Marcin Obara
Oczekiwana decyzja - tak rzeczniczka PiS Anita Czerwińska skomentowała piątkowe oświadczenie wiceministra sportu Łukasza Mejzy, że zawiesza on swój udział w pracach resortu oraz że wystąpił o urlop od wykonywania obowiązków poselskich.

Wiceminister sportu Łukasz Mejza poinformował w piątek, że "zawiesza swój udział w pracach" resortu oraz, że wystąpił do marszałek Sejmu "o urlop od wykonywania obowiązków poselskich". Oświadczenie wiceszefa MSiT to pokłosie licznych niekorzystnych dla niego publikacji medialnych dotyczących działalności spółek, których był w przeszłości właścicielem.

"Oczekiwana decyzja" - powiedziała PAP Czerwińska. Zaznaczyła jednocześnie, że oświadczenie nie zamyka temat medialnych doniesień. "Sprawa będzie wyjaśniona, nie bagatelizujemy jej" - podkreśliła.

W czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił dziennikarzom, iż Prawo i Sprawiedliwość oczekuje, że Mejza "zawiesi swój udział w pracach Ministerstwa Sportu i Turystyki do czasu wyjaśnienia sprawy" doniesień prasowych, które pojawiają się od kilku tygodni na jego temat.

Zarzuty wobec Mejzy

Wirtualna Polska opublikowała niedawno szereg artykułów, w których opisała działalność dawnej firmy obecnego wiceministra sportu oferującej wyjazdy zagraniczne osobom nieuleczalnie chorym (w tym dzieciom), m.in. na nowotwory, Alzheimera czy Parkinsona. Firma miała oferować kosztowne leczenie metodami uznawanymi na całym świecie za niesprawdzone i niebezpieczne. Według portalu interes Mejzy nie wypalił, za to pozostawił po sobie wielu oszukanych pacjentów i ich rodziny.

W piątek z kolei wp.pl podała, że inna firma Mejzy, która zarobiła niemal milion złotych na organizacji szkoleń ze środków unijnych będzie musiała zwrócić ponad 664 tys. zł. "To nie koniec kontroli tej działalności Łukasza Mejzy. Urzędnicy sprawdzili tylko środki wydane w ramach współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego. Wciąż sprawdzają współpracę z Zachodnią Izbą Przemysłowo-Handlową" - napisał portal.

Mejza zasiada w Sejmie od marca tego roku, kiedy objął mandat po zmarłej posłance KP-PSL Jolancie Fedak. Po wejściu do Sejmu Mejza nie przystąpił do klubu Koalicji Polskiej-PSL i pozostał niezrzeszony. Wiceministrem sportu jest od października - objął funkcję z rekomendacji Partii Republikańskiej. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

mar/