Wojsko skierowane do walki z powodzią na północy Hiszpanii

2021-12-11 18:59 aktualizacja: 2021-12-11, 19:12
Fot. PAP/ EPA/VILLAR LOPEZ
Fot. PAP/ EPA/VILLAR LOPEZ
Blisko 300 żołnierzy zostało skierowanych w sobotę do budowy wałów przeciwpowodziowych na rzece Ebro, w północnej Hiszpanii. W związku z zagrożeniem związanym z podtopieniami ewakuowano mieszkańców czterech gmin w Aragonii.

W sobotę rano ewakuacja objęła kilkaset osób z gmin Alcala de Ebro, Boquineni, Cabanas i Pradilla. Do swoich domów powrócą oni po przejściu wysokiej fali.

W Alcala de Ebro lokalne służby wynajęły łodzie oraz pontony w celu ewakuacji mieszkańców, a także zwierząt hodowlanych.

Bardzo trudna sytuacja panuje we wspólnotach autonomicznych Nawarry oraz w Kraju Basków, gdzie pod wodą znalazło się kilkaset dróg.

W sobotę policja potwierdziła, że w rzece Bidasoa koło miasta Lesaka, w regionie Nawarry, znalazła furgonetkę poszukiwanego od piątku 61-letniego mężczyzny. Kontynuowane są poszukiwania kierowcy.

Załamanie się pogody w północnej Hiszpanii ma związek z przechodzącym przez Półwysep Iberyjski orkanem Barra, który przyniósł silne podmuchy wiatru oraz intensywne opady deszczu. W wichurze w piątek zginęła 49-letnia mieszkanka Nawarry, na której auto zawalił się dach garażu.

Marcin Zatyka (PAP)

kgr/