Powstała strona internetowa pomagająca zapobiec samobójstwom

2021-12-14 07:35 aktualizacja: 2021-12-14, 07:42
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Naukowcy z Uniwersytetu La Trobe w Australii opracowali stronę internetową, która ma pomóc ludziom lepiej identyfikować i reagować na ryzyko samobójstwa u członków rodziny i przyjaciół.

Suicideresponseproject.com to strona internetowa, na której znajdziemy wszystkie niezbędne informacje mające na celu zapobieganie samobójstwom. Wiadomości na niej zawarte kierowane są do ogółu społeczeństwa, ale znajdziemy tam również informacje przeznaczone specjalnie dla osób ze społeczności LGBTIQA+, oraz osób z zaburzeniami rozwojowymi, m.in. autyzmem.

Jak twierdzi dr Darren Hedley, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie La Trobe w Australii, niezbędne było dostosowanie zasobów i informacji do potrzeb osób narażonych na zwiększone ryzyko samobójstwa. „Zarówno społeczności ze spektrum autyzmu, jak i LGBTIQA+, zmagają się z trudnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o ich zdrowie psychiczne. Najczęściej dzieje się tak ze względu na to, że inni ludzie nie rozumieją zarówno ich, jak i sposobu ich postępowania i trudności. Pojawiają się także uprzedzenia i zastraszanie” – przybliża badacz.

Zaprojektowana przez Hedleya i jego współpracowników witryna skierowana jest też do przyjaciół i rodziny osób, które cierpią na zaburzenia rozwojowe, lub należą do społeczności LGBTIQA+. Jak zaznacza badacz, strona poparta recenzowanymi badaniami, nie tylko pozwoli ludziom lepiej identyfikować znaki ostrzegawcze, ale także da im pewność, że będą mogli interweniować w bezpieczny i wspierający sposób.

Co zawiera suicideresponseproject.com? Znajdziemy tam 12 bezpłatnych modułów, animowane filmy i arkusze informacyjne do pobrania, a także szczegółowe informacje dotyczące poszerzania wiedzy nt. technik interwencyjnych. Naukowcy zaznaczają, że każda osoba może w różny sposób komunikować niepokojące myśli, a także być po różnych przejściach życiowych, co skutkuje różnym stanem zdrowia psychicznego.

W tworzeniu witryny brał udział multidyscyplinarny zespół ekspertów z La Trobe, a także osoby, które doświadczyły wyzwań stojących przed społecznościami autystycznymi i LGBTIQA+.

“Najważniejsze, aby ludzie wiedzieli, że przy odpowiedniej wiedzy i wsparciu, rodzina i przyjaciele mogą odegrać kluczową rolę w zapobieganiu samobójstwom” - mówią autorzy. (PAP)

źródło: https://www.suicideresponseproject.com

Agnieszka Niewińska - Lewicka