18 migrantów przedarło się do Polski. "Wszyscy zostali zatrzymani i zawróceni do linii granicy"

2021-12-14 07:12 aktualizacja: 2021-12-14, 09:41
Fot. Twitter/Straż Graniczna
Fot. Twitter/Straż Graniczna
W poniedziałek 18 migrantów sforsowało granicę polsko-białoruską. Wszyscy zostali zatrzymani i zawróceni do linii granicy - poinformowała we wtorek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

"Z tego 18 osób przedarło się na polską stronę. To w większości obywatele Iraku. Wszyscy zostali zatrzymani i zawróceni" – poinformowała PAP we wtorek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że szturmujący granicę migranci rzucali kamieniami i oślepiali funkcjonariuszy laserami.

"To standardowe działania osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę w ostatnim czasie" - dodała por. Anna Michalska.

We wtorek rano Straż Graniczna poinformowała na Twitterze o 20 próbach siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej w okolicach Czeremchy.

Pięć pojazdów policji uszkodzonych. "W stronę funkcjonariuszy rzucano kamieniami"

Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godziny 20.00. W interwencji brało udział kilkudziesięciu policjantów z różnych polskich miast. Krupa wymienił Katowice, Szczecin, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź i Warszawę. Nie podał informacji o innych okolicznościach tego zdarzenia.

"W stronę polskich policjantów rzucane były kamienie, na szczęście żadnemu z funkcjonariuszy nic się nie stało. W wyniku tego ataku mamy uszkodzonych 5 pojazdów od uderzeń kamieniami" - poinformował jedynie Tomasz Krupa.

Ostatniej doby 80 osób próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia były 838 próby. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Autor: Izabela Próchnicka

dsk/