Prezydent: postawiono nas w obliczu nowej formuły konfliktu - ataków hybrydowych

2021-12-15 16:55 aktualizacja: 2021-12-15, 18:05
Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Fot.PAP/Andrzej Lange
Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Fot.PAP/Andrzej Lange
Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu nowej formuły konfliktu jakim są ataki hybrydowe - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności.

W Pałacu Prezydenckim odbywa się I posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. W skład Rady weszli przedstawiciele służb mundurowych, osoby doświadczone w służbie w armii oraz przedstawiciele świata nauki.

"Chciałbym, by rozwiązania wypracowane przez Radę ds. Bezpieczeństwa służyły Polsce na długie lata. państwa głos będzie dla mnie bardzo ważny " - powiedział prezydent. 

Podziękował za gotowość do tego, aby wspomóc funkcjonowania głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych, a także przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej.

"Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dzisiaj łatwa i to w wielu aspektach" - podkreślał Duda. "Ostatnie dziesięciolecia, powiedzmy ostatnie dwa dziesięciolecia, postawiły nas w obliczu zupełnie nowej formuły konfliktu, jakimi są konflikty i ataki o charakterze hybrydowym" - mówił. "Nie stosowano tego wcześniej, a z całą pewnością nie na taką skalę. Ale mamy też cały szereg różnego rodzaju niepokojących sygnałów właśnie przede wszystkim ze strony wschodniej dotyczących nie tylko nas bezpośrednio, ale także naszych sąsiadów. Myślę tu przede wszystkim o Ukrainie" - dodał.

Prezydent stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z potężnym rozwojem technik cyfrowych, a więc także nowym rodzajem bezpieczeństwa, jakim jest cyberbezpieczeństwo. 

Błaszczak: chcemy stworzyć silny, trwały fundament rozwoju polskich sił zbrojnych 

Chcemy, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, stworzyć silny, trwały fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że Rada, która ma funkcjonować w ramach Narodowej Rady Rozwoju, wypracuje dla prezydenta Dudy ekspertyzy, które przyczynią się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej i zapewnienia bezpieczeństwa naszemu krajowi. "Prezydent Andrzej Duda, jako zwierzchnik sił zbrojnych, przykłada dużą uwagę do spraw dotyczących obronności" - podkreślił minister.

Wskazał, że w 2015 r. polskie siły zbrojne liczyły 95 tys. żołnierzy zawodowych, a obecnie - 113 tysięcy. "Powstały Wojska Obrony Terytorialne - dziś to już ponad 32 tys. żołnierzy zawodowych" - zaznaczył Błaszczak.

"Czy możemy sobie wyobrazić co by się działo kiedy zostaliśmy poddani atakowi hybrydowemu, kiedy wojsko polskie byłoby mniej liczne, nieprzygotowane do tego, żeby stawić czoło temu wyzwaniu?" - pytał Błaszczak. Przekonywał, że to właśnie dzięki "konsekwentnej polityce ludzi Prawa i Sprawiedliwości Polska jest bardziej bezpieczna".

Minister przypomniał, że Polska ma w planach powołanie wojsk obrony cyberprzestrzeni i konsekwentnie prowadzi modernizację wojska, starając się przy tym zamawiać broń w rodzimych zakładach.

"Tam, gdzie to nie jest możliwe, zamawiamy najnowocześniejszą broń produkowaną za granicą. Przykładem jest F35, najnowocześniejszy samolot na świecie, który kupiliśmy na wyposażenie polskich sił powietrznych" - wskazał Błaszczak.

Wspomniał też o rządowym projekcie ustawy o obronie ojczyzny, nad którym trwają obecnie konsultacje. "Na ten temat z panem prezydentem też już rozmawiałem. Zależy nam na tym, żeby stworzyć taki silny, trwały fundament do tego, żeby polskie siły zbrojne mogły być rozwijane, tak żeby umocnić bezpieczeństwo naszej ojczyzny" - podkreślił Błaszczak.

Szef MON nie szczędził w swym wystąpieniu krytyki rządzącej w latach 2007-2015 koalicji PO-PSL. Swym poprzednikom zarzucił m.in. likwidację wielu jednostek wojskowych.

"Szczególnie zły był rok 2011, kiedy zlikwidowano 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki. Zlikwidowano pułk w Suwałkach, zlikwidowano batalion w Siedlcach, brygadę w Lublinie" - mówił Błaszczak

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Krzysztof Kowalczyk, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Marta Rawicz

mar/