Minister zdrowia: można liczyć się z ryzykiem wzrostu zachorowań na przełomie stycznia i lutego

2021-12-17 20:04 aktualizacja: 2021-12-17, 20:21
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Można liczyć się – na przełomie stycznia i lutego – z ryzykiem wzrostu zachorowań z powodu tego, że omikron stanie się wtedy wariantem dominującym w Polsce – stwierdził w piątek w "Gościu Wydarzeń" w Interii minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Widzimy, że od momentu pojawienia się wirusa w populacji upływa mniej więcej od 2 do 4 miesięcy, zanim stanie się on wariantem dominującym. Jeżeli ten wariant (omikron – PAP) jest w Polsce od początku grudnia, to tak naprawdę przełom stycznia, lutego, to jest pierwszy okres, kiedy możemy liczyć się z poważnym ryzykiem odbicia, jeżeli chodzi o wzrost liczby zachorowań" – zaznaczył minister.

Z drugiej strony zastrzegł, że potrzebujemy jeszcze czasu – tygodni lub miesiąca, by powiedzieć coś więcej o charakterze tego wariantu.

"Na razie widać wyraźnie, że zakaźność tego wirusa jest większa" – powiedział.

Niedzielski: Personel medyczny będzie podlegał obowiązkowi szczepień

Personel medyczny będzie podlegał obowiązkowi szczepień. Wydam w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie – wyjaśnił wieczorem w piątek w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Na razie, jeśli chodzi o sam obowiązek szczepień, to tutaj absolutnie grupa medyków będzie temu podlegała" – powiedział.

Zaznaczył, że zarówno samo środowisko medyczne, jak i pacjenci oczekują takiego rozwiązania. Doprecyzował, że obowiązek ten wprowadzony będzie rozporządzeniem ministra zdrowia.

"Jeżeli chodzi o personel medyczny, to wydam rozporządzenie, które będzie zmuszało wszystkich i wprowadzało obowiązek dla wszystkich przedstawicieli medycznych grup zawodowych" – zaznaczył minister zdrowia.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

kgr/