Jakub Kumoch o wpisie Bixa Aliu: emocje najgorszym doradcą dla dyplomaty

2021-12-17 20:25 aktualizacja: 2021-12-18, 13:02
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch. Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch. Fot. PAP/Leszek Szymański
Emocje dla dyplomaty są najgorszym doradcą – napisał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, komentując wpis chargé’d affaires ambasady USA Bixa Aliu do odrzucenia przez Sejm senackiego weta wobec tzw. ustawy medialnej.

"Emocje dla dyplomaty są najgorszym doradcą. Powodują zagubienie i błędny dobór środków, formy oraz języka. Oczekujemy lepszego. I to niezależnie od przedmiotu dyskusji" – napisał Kumoch w piątek na Twitterze.

Sejm opowiedział się tego dnia przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił ustawę o radiofonii i telewizji. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Po sejmowym głosowaniu Bix Aliu napisał: "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane przyjęciem przez Sejm ustawy medialnej; oczekujemy, że prezydent Andrzej Duda będzie działał zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, by wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa".

W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, mającą na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.  (PAP)

kgr/