Od dziś zaczyna działać tarcza antyinflacyjna. Premier: wraz z nią powinniśmy zobaczyć obniżki cen paliw

2021-12-20 12:07 aktualizacja: 2021-12-20, 13:11
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bednarski
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bednarski
Od dziś zaczyna działać tarcza antyinflacyjna, a wraz z nią na pylonach stacji benzynowych powinniśmy zobaczyć pierwsze obniżki cen paliw - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy.

Premier zaznaczył, że jest przekonany, że tunel "przyczyni się nie tylko do rozwoju gospodarczego, nie tylko do zwiększenia komfortu życia mieszkańców Warszawy, Mazowsza, całej Polski, ale także do zwiększenia bezpieczeństwa.

"To ponad 4,5 mld inwestycji w pięciokilometrowym odcinku, włącznie z tym tunelem, który ma ponad dwa kilometry. Dawniej byłoby jasne, że większość z tych środków pochodziła ze z funduszy europejskich. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że większość - dwie trzecie mniej więcej z tych środków - pochodzi z naprawianego budżetu państwa polskiego. To coś co jednocześnie daje dobrą perspektywę na przyszłość, bo prócz bezpieczeństwa, prócz nowego komfortu, który wraz z otwarciem tego tunelu będzie widoczny, będzie dostępny sądzę ze mamy też inne dobre wiadomości" - mówił premier.

Zaznaczył, że od dziś zaczyna działać tarcza antyinflacyjna, a "wraz z nią na pylonach stacji benzynowych powinniśmy zobaczyć już pierwsze obniżki cen paliw, benzyny, obniżka cen diesla, jednocześnie też obniżka cen gazu, a od 1 stycznia kolejne obniżki". "Ponieważ rząd PiS obniża podatek VAT, podatek akcyzowy, opłatę emisyjną i opłatę handlową. Wszystko po to, żeby zamortyzować inflację, która dotyka całą Europę wraz z wysokimi cenami gazu płynącymi z Rosji, niestety manipulacjami cenowymi i bardzo wysokimi cenami uprawnień do emisji CO2. To jest efekt uboczny, a może efekt wiodący polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Premier podczas otwarcia tunelu POW podziękował wszystkim, "którzy przyczynili się do przyspieszenia drogowego". "W tym roku i w kolejnych, kolejne setki kilometrów dróg zwiększą komfort jazdy polskich kierowców, mam nadzieję, że również zwiększą bezpieczeństwo i dodatkowo poprawią perspektywy rozwoju gospodarczego dla całej naszej kochanej ojczyzny"- zaznaczył. (PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj

kgr/