Mark Brzezinski i Marek Magierowski spotkali się w Waszyngtonie. Bix Aliu: gotowi do pracy, by dalej wzmacniać nasze silne więzi

2021-12-21 17:31 aktualizacja: 2021-12-21, 21:04
Fot. Bix Aliu/Twitter
Fot. Bix Aliu/Twitter
Nasi dwaj nowi ambasadorowie - Mark Brzezinski i Marek Magierowski - spotkali się w Waszyngtonie; gotowi do pracy, by dalej wzmacniać nasze silne obustronne więzi - przekazał we wtorek chargé’d affaires ambasady USA Bix Aliu.

"Nasi dwaj nowi ambasadorowie po pierwszym spotkaniu w Waszyngtonie, gotowi do pracy, aby dalej wzmacniać i intensyfikować nasze historycznie silne, obustronne więzi! Powodzenia dla was obu!" - napisał Bix Aliu na Twitterze.

W sobotę Senat USA przez aklamację zatwierdził nominację Marka Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe'go Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 r.

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Marek Magierowski w listopadzie objął kierownictwo nad ambasadą RP w Stanach Zjednoczonych; wcześniej pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu. Na początku października sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała Magierowskiego na ambasadora RP w Waszyngtonie, gdzie zastąpił urzędującego od listopada 2016 r. Piotra Wilczka.

Magierowski urodził się w 1971 r. Ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta. W październiku 2015 r. zakończył karierę dziennikarską i rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert ds. dyplomacji publicznej, następnie został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. Od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

io/