Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie fasady kościoła świętego Krzyża w Warszawie

2022-01-02 16:30 aktualizacja: 2022-01-03, 09:37
Fot. Michał Krasucki/FB
Fot. Michał Krasucki/FB
W śledztwie Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ zatrzymany został mężczyzna podejrzany o uszkodzenie w noc wigilijną zabytku – fasady kościoła Św. Krzyża - poprzez naniesienie czerwoną farbą napisów - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Do zatrzymania doszło 31 grudnia 2021 r.

Jak podkreśliła w niedzielę rzeczniczka, w toku czynności procesowych podejrzanemu przedstawiony został zarzut uszkodzenia zabytku. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, jak również istniejącą obawę bezprawnego utrudniania postępowania karnego (obawa matactwa procesowego) oraz grożącą podejrzanemu surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego - zaznaczyła Skrzyniarz. Sąd podzielił argumentację przedstawioną przez prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy - dodała.

Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak poinformował PAP, że nad sprawą od początku pracowali policjanci pionu kryminalnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Zabezpieczono nagrania z monitoringu. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku straty przekraczają 100 000 zł. - dodał. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

kgr/