Rzecznik MZ: jeżeli epidemia dotyka społeczeństwa schorowanego, to jest więcej zgonów

2022-01-04 11:17 aktualizacja: 2022-01-04, 16:07
Wojciech Andrusiewicz. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wojciech Andrusiewicz. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Jeżeli epidemia dotyka społeczeństwa schorowanego, to więcej osób trafia do szpitala, ale niestety jest też więcej zgonów – powiedział we wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wynika to z kilkudziesięciu lat, w których niepodejmowane były inicjatywy z zakresu profilaktyki.

Według Andrusiewicza Polska zmaga się z tymi samymi problemami, z którymi zmagają się wszystkie państwa w Europie – są to problemy z dostępnością łóżek w szpitalach i dostępnością personelu medycznego.

"Dlatego pozyskujemy personel zza naszej wschodniej granicy. To jest kilkaset dodatkowych osób, które zasiliło polski system ochrony zdrowia" – zastrzegł.

Andrusiewicz zaznaczył, że stosunkowo duża liczba zgonów na COVID-19 w Polsce, w porównaniu z innymi krajami Europy, wynika z tego, jakiego społeczeństwa dotyka epidemia.

"Jeżeli dotyka społeczeństwa schorowanego, to społeczeństwo to inaczej reaguje – szybciej trafia do szpitala, jest więcej hospitalizacji, ale niestety też więcej zgonów" – zastrzegł.

Dodał, że fakt, że jesteśmy schorowanym społeczeństwem "to nie jest kwestia ostatniego roku czy dwóch lat, trzech lat czy pięciu lat". "To jest kwestia kilkudziesięciu lat, w których niepodejmowane były inicjatywy z zakresu profilaktyki – takie inicjatywy, jak była podjęta w ubiegłym roku – profilaktyka 40 plus. To jest wskazanie, że powinniśmy się badać. Liczba niezdiagnozowanych cukrzyc w Polsce, chorób układów krążenia – to wszystko wpływa na to, co się potem dzieje w epidemii" – ocenił Andrusiewicz.

Zdaniem rzecznika MZ skoro części Polaków nie przekonują do zaszczepienia się dane o liczbie zgonów wśród osób niezaszczepionych, to nie przekona ich "reklama z aktorem czy sportowcem". "Zgon chyba przemawia bardziej do naszej świadomości niż jakikolwiek sportowiec" – ocenił.

Andrusiewicz: zdecydowaliśmy się przygotować więcej łóżek covidowych na piątą falę pandemii

"Przygotowujemy zwiększoną bazę szpitalną dla pacjentów covidowych. Przygotowujemy ten bufor, którego nie chcielibyśmy uruchamiać, to jest ostateczność" – oświadczył Andrusiewicz podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jak dodał, jeżeli "zauważymy, że trend wzrostowy jest stałym trendem, będziemy podejmować decyzje w zakresie obostrzeń", aby łóżka szpitalne nie były zajmowane.

"Musimy być przygotowani na każdą wersję zdarzeń, ale do tej każdej wersji zdarzeń nie chcemy dopuścić" – zaznaczył rzecznik MZ. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

dsk/