Marlena Maląg: polityka państwa musi być długofalowa, by młodzi ludzie chcieli mieć dzieci

2022-01-05 18:32 aktualizacja: 2022-01-05, 18:39
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Piotr Nowak
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Piotr Nowak
Polityka państwa powinna być systematyczna, konsekwentna, długofalowa, aby młodzi ludzie decydowali się na założenie rodziny i na dzieci - powiedziała w środę w Wolsztynie (Wielkopolskie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister wzięła udział w otwarciu Gminnego Żłobka w Wolsztynie. Jak podkreśliła, żłobek powstał m.in. dzięki wsparciu z programu Maluch+. Maląg wskazała, że to "bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, inwestycja w rodzinę".

"Dofinansowanie z programu Maluch+ na utworzenie tego żłobka wynosiło 3 mln 663 tys. zł. Przez ostatnie pięć lat podnieśliśmy użłobkowienie w Polsce, obecnie wynosi ono 28 proc. Mamy ponad 211 tys. miejsc opieki żłobkowej, zainwestowaliśmy ponad 2 mld zł. W nowym rozdaniu, od 2022 roku, planujemy na opiekę żłobkową przekazywać prawie 1,5 mld zł w ramach Polskiego Ładu" – powiedziała.

Jak dodała, działania państwa w tym zakresie to "danie możliwości rodzicom łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym".

"Polityka państwa powinna być systematyczna, konsekwentna, długofalowa, aby młodzi ludzie mieli pewność, stabilizację przy podejmowaniu decyzji o zakładaniu rodziny. W hierarchii potrzeb pokazywanej przez młodych ludzi, aby podjąć decyzję o założeniu rodziny, bardzo ważna jest polityka mieszkaniowa, ale także opieka nad dziećmi do trzech lat. Dlatego też, poza programem Maluch+ wprowadzamy nowe rozwiązanie, jakim jest rodzinny kapitał opiekuńczy" - powiedziała.

Minister Maląg przypomniała, że rodzice, na których dzieci nie jest pobierany rodzinny kapitał opiekuńczy, będą mogli liczyć na dofinansowanie na poziomie do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

"Rodzice będą mogli składać wnioski drogą elektroniczną; środki będą przekazane - licząc od 1 stycznia - prosto do instytucji, z których dziecko korzysta, aby obniżone były koszty utrzymania. Szacujemy, że w tym roku objętych tym wsparciem będzie 110 tys. dzieci, to będzie blisko 450 mln zł rocznie" - zaznaczyła.

Gminny Żłobek w Wolsztynie to inwestycja wolsztyńskiego samorządu, która pozyskał na jego powstanie ponad 6,5 mln zł dofinansowania. Środki pozyskane zostały z programu rozwoju instytucji opieki na dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ oraz z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

kgr/