Minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy

2022-01-07 22:06 aktualizacja: 2022-01-08, 09:25
Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Zaznaczono, że dzięki temu rozwiązaniu osoby, które zarabiają od 5 701 do 12 800 zł brutto na Polski Ładzie nie stracą.

Chodzi o rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Resort wyjaśnił, że dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. "Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji +na rękę+, niż te wynikające z założeń programu" - napisano.

Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązania, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek, „aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym". Podkreślono, że zarabiający na umowie o pracę do 5 700 brutto zyskają na Polskim Ładzie, a ci zarabiający od 5 701 do 12 800 zł brutto nie stracą. (PAP)

kgr/