Prezydenci Polski i Ukrainy przypominają o 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych

2022-01-08 19:05 aktualizacja: 2022-01-09, 12:27
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydenci Polski i Ukrainy w sobotę przypomnieli o 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych. "Polska wspiera Ukrainę, razem jesteśmy silniejsi" - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Na fasadach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i Pałacu Maryjskiego w Kijowie wyświetlono z tej okazji iluminacje.

"W 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Ukrainą na fasadzie Pałacu Prezydenckiego i Pałacu Maryjskiego w Kijowie wyświetlono iluminację. Dziękuję Prezydentowi Wołodomyrowi Zełenskiemu za przyjaźń i współpracę. Polska wspiera Ukrainę. Razem jesteśmy silniejsi" - napisał Duda na Twitterze, zarówno w języku polskim, jak i w języku ukraińskim.

Wpisy z tej okazji w obu językach zamieścił również prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski. "Doceniamy nasze partnerstwo strategiczne i prawdziwie przyjacielskie relacje. Razem z Andrzejem Dudą nadal tworzymy nowe wspólne historie sukcesu Ukrainy i Polski" - napisał.

Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki powiedział PAP, że "nawiązanie 30 lat temu przez Polskę i Ukrainę stosunków dyplomatycznych wymownie potwierdziło historyczną regułę - w krytycznych dla rozwoju Europy momentach istotne znaczenie mają decyzje wzajemne podejmowane w Warszawie i Kijowie".

Jak dodał, "w 2022 roku ujrzymy zarys nowego porządku bezpieczeństwa na kontynencie". Przypomniał, że to rok przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. "Dyplomaci obu państw pozostaną w tym okresie w bardzo bliskim kontakcie, a ich współpraca sprzyjać będzie pokojowi i wolności w regionie" - zaznaczył.

Kancelaria Prezydenta podkreśla w sobotę, że Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy.

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego składa się z sąsiadujących ze sobą flag obu państw oraz okolicznościowego napisu "30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Ukrainą". Podobna iluminacja zdobi fasadę Pałacu Maryjskiego, czyli oficjalnej ceremonialnej rezydencji głowy państwa na Ukrainie.(PAP)

Autorki: Natalia Dziurdzińska, Agnieszka Ziemska

kgr/