Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy. Białoruskie służby rzucały kamieniami w polskie patrole

2022-01-13 09:10 aktualizacja: 2022-01-13, 11:18
Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter
W środę 16 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. Łącznie w styczniu było już 391 prób - poinformowała Straż Graniczna. Jak dodała, na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń.

"Wczoraj tj.12.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób. W tym miesiącu było 391 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Dziś w nocy na odcinku #PSGCzeremcha służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń" - napisała SG na Twitterze.

We wtorek granicę wbrew przepisom próbowało przekroczyć 68 migrantów, podobnie w poniedziałek. Łącznie w tym tygodniu doszło do 152 takich prób.

"Służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole, nie było z nimi migrantów"

Jak przekazała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska, doszło do prowokacji na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. Ok. godz. 2 w nocy ze środy na czwartek służby białoruskie rzucały kamieniami w stronę polskich patroli i jednocześnie cięły concertinę zabezpieczającą granicę. "Gdy ją uszkodzili, wycofali się w głąb Białorusi" - zaznaczyła por. Michalska. Nikt nie odniósł obrażeń.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Sytuacja na granicy

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, czyli obszar, na którym wcześniej wprowadzono stan wyjątkowy. Ponadto do końca czerwca na 186-kilometrowym odcinku granicy zbudowana zostanie zapora. Ograniczenia w strefie nadgranicznej to odpowiedź na działania hybrydowe reżimu Białorusi na granicach UE.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

ja/