Kosma Złotowski wycofuje się z ubiegania się o stanowisko szefa PE

2022-01-18 09:41 aktualizacja: 2022-01-18, 13:43
Kosma Złotowski, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Kosma Złotowski, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Kandydat Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów europoseł Kosma Złotowski (PiS) postanowił zrezygnować z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - przekazał na sesji we wtorek wiceszef PE Pedro Silva Pereira. Złotowski był jednym Polakiem, który kandydował na to stanowisko.

"Pozostałe grupy polityczne zobowiązały się do poparcia kandydatów EKR, którzy ubiegają się o stanowiska wiceszefa PE i kwestora” – przekazało PAP źródło w EKR.

Po rezygnacji Złotowskiego o funkcję przewodniczącego europarlamentu ubiegają się: Roberta Metsola (EPL), Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica).

Wybór szefa PE następuje bezwzględną większością głosów ważnych, oddanych w głosowaniu tajnym, tj. 50 proc. plus jeden. Ze względu na pandemię głosowanie odbędzie się zdalnie.

Jeśli po trzech turach żadna z kandydujących osób nie zostanie wybrana, dwie z nich z największą liczbą głosów w trzeciej turze przejdą do czwartego i ostatecznego głosowania, w którym wybrana zostanie osoba, która uzyska najwięcej głosów.

Wynik pierwszej tury ma zostać ogłoszony o godz. 11, rezultat ewentualnej drugiej tury głosowania - o godz. 13; o godz. 16.30 należy oczekiwać opublikowania wyników trzeciego głosowania, jeśli będzie konieczne, a o godz. 18.30 - ewentualnego czwartego.

Osoba wybrana na przewodniczącego może następnie wygłosić przemówienie inauguracyjne, po czym przewodniczy wyborom pozostałych członków Prezydium Parlamentu (we wtorek i w środę).

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

js/