Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

2022-01-18 11:13 aktualizacja: 2022-01-18, 12:24
Roberta Metsola. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Roberta Metsola. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z grupy Europejskiej Partii Ludowej została wybrana we wtorek na stanowisko nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Metsola otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów.

O stanowisko szefa PE ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica). Kuhnke dostała 101 głosów, a Rego 57. Z kandydowania na tę funkcję zrezygnował europoseł PiS Kosma Złotowski.

„Wynik pokazuje, że nasza kandydatka była przekonująca. Roberta Metsola przedstawiła właściwe inicjatywy, aby uczynić Europę bardziej demokratyczną i wzmocnić Parlament Europejski. Jest najmłodszą przewodniczącą instytucji UE w historii (Metsola ma 43 lata - PAP) i pochodzi z najmniejszego kraju UE. A po 20 latach kobieta zostaje ponownie wybrana na przewodniczącego” – powiedział szef grupy EPL Manfred Weber.

Na stanowisku szefa PE Metsola zastąpi włoskiego socjalistę Davida Sassolego, który zmarł w styczniu w wieku 65 lat. Zgodnie z umową miedzy największymi grupami politycznymi w europarlamencie, w drugiej części kadencji stanowisko szefa PE miało przypaść EPL.

Maltanka będzie trzecią kobietą na tym stanowisku. W historii PE sprawowały je wcześniej dwie Francuzki, Simone Veil i Nicole Fontaine.

Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz (PAP)

kgr/ js/