Unijny komisarz z wizytą w Białymstoku w związku z sytuacją na granicy z Białorusią

2022-01-18 17:32 aktualizacja: 2022-01-19, 08:38
Oliver Varhelyi, fot. PAP/EPA/Francisco Seco/POOL
Oliver Varhelyi, fot. PAP/EPA/Francisco Seco/POOL
We wtorek rozpoczęła się dwudniowa wizyta w Polsce unijnego komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivera Varhelyi. Obecnie Varhelyi jest w Białymstoku, gdzie będzie rozmawiał z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Informację o wizycie komisarza w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej przekazały PAP unijne źródła w Brukseli. Potwierdziła je rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Spotkanie z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

Varhelyi we wtorek spotyka się z komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzejem Jakubaszkiem. Szef podlaskiej SG przedstawi komisarzowi aktualną sytuację na granicy. Jak wyjaśniła rzeczniczka SG, rozmowa odbywa się w komendzie w Białymstoku. Nie ma w planach wjazdu delegacji do strefy nadgranicznej, gdzie obowiązuje zakaz przebywania.

Oskarżenia wobec Białorusi

Zachód oskarża Białoruś o sztuczne tworzenie kryzysu poprzez dostarczanie migrantom wiz, w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk. Władze Białorusi odrzucają te oskarżenia. Strona polska informuje o nieustających próbach nielegalnego przekraczania granicy, a także próbach jej siłowego forsowania.

W grudniu Unia Europejska przyjęła kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów. Sankcje obejmują ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia.

Spotkanie z premierem Morawieckim

W środę z Varhelyim spotka się premier Mateusz Morawiecki. "Spotkanie będzie okazją do omówienia bieżących kwestii dotyczących wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu przekaże polskie stanowisko w sprawie sytuacji na Białorusi i Ukrainie. Rozmowy będą również dotyczyć integracji państw Bałkanów Zachodnich z UE" - zapowiedziało Centrum Informacyjne Rządu.

Z Brukseli Łukasz Osiński, z Warszawy Agnieszka Ziemska (PAP)

ja/