
Lider PO Donald Tusk zadeklarował w czwartek poparcie dla projektu Kukiz'15 w sprawie powołania komisji śledczej ds. podsłuchów, której zakres prac miałby objąć lata 2005-2021. Oznacza to także, że posłowie Koalicji Obywatelskiej podpiszą się pod projektem, podobnie jak posłowie PSL, Lewicy oraz kół: Konfederacji, Porozumienia i Polskie Sprawy. Cała opozycja (przy uwzględnieniu koła PPS i posła niezrzeszonego Ryszarda Galli dysponuje 230 głosami w Sejmie. To dokładnie tyle, ile ma klub PiS wraz z posłami: Łukaszem Mejzą i Zdzisławem Ajchlerem (obaj niezrzeszeni).
Budka: w klubie PiS jest kilka osób przyzwoitych
Szef klubu KO nie krył w czwartek w rozmowie z TVN24, iż liczy także na poparcie przedstawicieli obozu rządowego. "Na dziś arytmetyka sejmowa pokazuje, że jest idealna równowaga, pod warunkiem, że zagłosują wszyscy, ale trwają intensywne rozmowy, bo proszę mi wierzyć - w klubie PiS są osoby, które mają dosyć. Mają dosyć tego, jak te ideały, o których kiedyś mówił (Jarosław) Kaczyński, zostały przez nich podeptane, w jaki sposób ludzie niekompetentni; ludzie, którzy nigdy nie powinni znaleźć się w polityce, zajmują dzisiaj czołowe stanowiska" - powiedział Budka.
Dodał, że w klubie PiS jest "kilka osób przyzwoitych". "Wystarczy, że mogą nie dojechać na głosowanie" - zaznaczył polityk Platformy Obywatelskiej. Zwrócił przy tym uwagę, że w piątek ma odbyć się testowanie systemu do głosowania zdalnego. "Dlaczego? A być może właśnie dlatego, że obawiają się, że kilku przyzwoitych posłów PiS-u mogłoby się na głosowaniu nie zjawić. Wszystko przed nami, jestem dobrej myśli" - zapewnił Budka.
Szef klubu KO został też zapytany o czwartkową wypowiedź wiceszefa klubu PiS (także członka sejmowej komisji ds. służb specjalnych) Marka Suskiego na temat inwigilacji. "Mogę państwa zapewnić, że mówienie o jakiejś masowej inwigilacji to jest w ogóle jakiś wymysł z księżyca. To były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu roku, a nie milionów. Nie mogę oczywiście podać dokładnych danych, bo to jest objęte tajemnicą" - powiedział Suski na konferencji prasowej.
Dopytywany przez jedną z dziennikarek, czy te kilkaset osób było inwigilowanych przy użyciu Pegasusa, poseł PiS odpowiedział: "W różnych latach było bardzo różnie, nie mogę podać ilości, ale niektóre służby mówiły, że miały dosłownie poniżej dziesięciu nawet w trakcie roku tych działań operacyjnych na wniosek prokuratorów, za zgodą sądu".
Budka powiedział, że to musi wyjaśnić sejmowa komisja śledcza. "Taka skala jest oczywiście spora, natomiast tutaj raz jeszcze podkreślę - chodzi o to kto i w jaki sposób był inwigilowany. Ten system nie był stworzony po to, by eliminować konkurentów politycznych, prawników, prokuratorów niepokornych. To jest system, który miał za zadanie tropienie terrorystów, a zamiast tego w Polsce mógł zostać wykorzystany tylko po to, żeby PiS-owscy funkcjonariusze mieli wiedzę o opozycji, bądź o obrońcach tych, którym stawiane są zarzuty. I to należy wyjaśnić" - podkreślił szef klubu Koalicji Obywatelskiej.
Projekt Kukiza
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz na początku stycznia informował PAP, że ma gotowy wniosek o powołanie komisji śledczej dotyczącej podsłuchów w latach 2007-2021. W środę Kukiz powiedział, że projekt uchwały miałby objąć także lata 2005-2006, co - jak dodał - skłoniło PSL do poparcia inicjatywy.
W Senacie od zeszłego tygodnia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która także wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus. W poniedziałek na pytania senatorów odpowiadali eksperci z kanadyjskiej grupy Citizen Lab: John Scott-Railton i Bill Marczak, którzy odkryli ślady inwigilacji Pegasusem na telefonach: senatora KO Krzysztofa Brejzy, mec. Romana Giertycha i prok. Ewy Wrzosek.
We wtorek przed komisją stawili się b. szef NIK Krzysztof Kwiatkowski, obecny prezes Izby Marian Banaś, a także były Komendant Główny Policji i późniejszy doradca w Departamencie Administracji Publicznej NIK, gen. Marek Bieńkowski. W środę świadkiem komisji był senator Brejza. W przyszłym tygodniu komisja chce przesłuchać mec. Giertycha i prok. Wrzosek. (PAP)
Autorka: Marta Rawicz
mmi/