Prezydencka akcja „Pomoc Polakom na Wschodzie” dotarła na Ukrainę

2022-01-22 13:18 aktualizacja: 2022-01-22, 13:42
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta odwiedzają w weekend Ukrainę w ramach „Pomocy Polakom na Wschodzie”. Polacy żyjący w okręgu konsularnym w Odessie otrzymają pomoc m.in. w postaci produktów spożywczych czy chemii gospodarczej.

Jak przekazał PAP sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wizyta na Ukrainie to pierwsza w tym roku edycja akcji "Pomocy Polakom na Wschodzie". Toczy się ona pod patronatem pary prezydenckiej.

"Prezydent Andrzej Duda zawsze mówi, że jest to akcja wdzięczności dla naszych rodaków, którzy trwają w polskości i przetrwali trudne czas, a teraz też często żyją w trudnych warunkach, ale przyznają się do tej polskości, są z niej dumni, kultywują tradycje, zwyczaje, język" - powiedział Kwiatkowski i podkreślił, że akcja toczy się od początku prezydentury Andrzeja Dudy.

Jak wskazał prezydencki minister, pomoc po raz pierwszy dociera do Polaków, którzy mieszkają w okręgu konsularnym w Odessie. W ramach akcji na Ukrainę przyjechało także ok. 6 ton pomocy, na którą składają się m.in.: książki i pomoce naukowe, a także chemia gospodarcza, produkty spożywcze czy kołdry.

W ramach "Pomocy Polakom na Wschodzie" przedstawiciele prezydenta odwiedzają podczas wyjazdu Odessę, Chersoń i Mikołajów. W Odessie spotkali się oni z polskimi organizacjami, z księżmi, którzy posługują na miejscu; w Chersoniu złożone zostały kwiaty na symbolicznym grobie gen. Mariusza Zaruskiego, którego 155. rocznica urodzin przypada na 31 stycznia; odwiedzona została polska rodzina, a także wizytowano rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chersoniu.

Delegacja Kancelarii Prezydenta ponadto spotka się w sobotę z Chersońskim Obwodowym Towarzystwem Polaków "Polonia", a w Mikołajowie z Polakami na plebanii kościoła pw. św. Józefa; zaplanowano też uczestnictwo we Mszy św. w języku polskim w koście pw. Św. Józefa, który obchodzi 125-lecie powstania.

Ponadto, Kwiatkowski w niedzielę odwiedzi polską rodzinę w Odessie, spotka się z biskupem pomocniczym Jackiem Pylem w Kurii Diecezji Odesko-Symferopolskiej, a także złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

kgr/