Holandia szykuje się na „ekstremalne scenariusze” w przypadku odcięcia gazu przez Rosję

2022-01-26 11:02 aktualizacja: 2022-01-26, 11:22
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Rząd Holandii szykuje się na „ekstremalne scenariusze”, gdyby Rosja wstrzymała dostarczanie gazu w wyniku w związku z konfliktem z Ukrainą, powiedział posłom minister klimatu i energii Rob Jetten.

Podczas trwającej we wtorek debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) posłowie wyrażali obawy dotyczące możliwego kryzysu gazowego w przypadku agresji Rosji na Ukrainę.

„Obecnie około dwudziestu procent europejskiego gazu pochodzi z Rosji” – mówił posłom minister Jetten, zaznaczając, że odcięcie dostaw surowca przez Moskwę zaszkodzi przede wszystkim Europie Wschodniej oraz Finlandii.

„Obawiamy się skrajnej sytuacji, dlatego też obecnie się na nią przygotowujemy” – powiedział Jetten. Zdaniem ministra klimatu i energii zapasy gazu są obecnie wystarczające i „w normalnej sytuacji przetrwamy tę zimę całkiem dobrze”.

Natomiast jeżeli dojdzie do konfliktu wówczas gabinet ma przygotowany plan awaryjny. „Priorytetem będzie zapewnienie dostaw surowca dla gospodarstw domowych i szpitali” – wskazywał szef resortu, zaznaczając, że niezbędna będzie międzynarodowa kooperacja w sprawie dostaw gazu.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

jjk/

TEMATY: