Turcja. Erdogan: atak Rosji na Ukrainę byłby niemądrym posunięciem

2022-01-26 22:21 aktualizacja: 2022-01-27, 09:58
Recep Tayyip Erdogan. Fot. RICCARDO ANTIMIANI PAP/EPA
Recep Tayyip Erdogan. Fot. RICCARDO ANTIMIANI PAP/EPA
Atak Rosji na Ukrainę byłby niemądrym posunięciem, a gdyby do tego doszło, to Turcja zrobi to co konieczne, jako członek NATO - oświadczył w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W wywiadzie dla tureckiej telewizji NTV Erdogan przekazał, że zaprosił do Turcji prezydenta Rosji Władimira Putina i przyznał, że oczekuje w tej sprawie odpowiedzi z Moskwy. Turecki prezydent wytłumaczył, że gościłby obie strony konfliktu, Ukrainę i Rosję, by na drodze dyplomatycznej doprowadzić do uregulowania konfliktu.

Erdogan odniósł się także do niektórych rosyjskich żądań związanych z kwestiami bezpieczeństwa, wskazując, że do ich rozwiązania potrzeba wszechstronnego dialogu.

W ubiegłym tygodniu turecki prezydent dwukrotnie wyraził chęć zainicjowania spotkania przywódców Rosji i Ukrainy, podkreślając, że jest gotowy pomóc w deeskalacji napięcia między obiema stronami.

Rosja domaga się od USA i innych państw Zachodu prawnych gwarancji nierozszerzania NATO na Wschód, zwłaszcza o Ukrainę, a także wycofania infrastruktury Sojuszu Północnoatlantyckiego do stanu sprzed 1997 roku. Moskwa oskarża przy tym Waszyngton o „dążenie do hegemonii” i tworzenie zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego oraz jej samej. (PAP)

dsk/