Indyjska policja zabiła przywódcę ugrupowania separatystów w Kaszmirze

2022-01-30 09:00 aktualizacja: 2022-01-30, 16:24
Fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN
Fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN
Indyjska policja poinformowało, że w nocy z soboty na niedzielę zabiła pięciu bojowników ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa), w tym jego przywódcę - Zahida Wani. JeM to uznana za organizację terrorystyczną islamistyczna bojówka, dążąca do przyłączenia Kaszmiru do Pakistanu.

"Przeprowadziliśmy dwie niezależne od siebie operacje, na podstawie informacji o obecności bojowników w tym rejonie. Pięciu z nich, w tym przywódca JeM Zahid Wani i jeden obywatel Pakistanu, zginęło w tych dwóch operacjach" - przekazał agencji Reutera szef policji w Kaszmirze Vijay Kumar.

Do akcji policji doszło na południe od miasta Śrinagar, zimowej stolicy indyjskiego terytorium Dżammu i Kaszmir.

Kumar dodał, że w sobotę wieczorem bojownicy zastrzelili funkcjonariusza policji.

Według policji w styczniu w indyjskim Kaszmirze zabito 21 bojowników, w tym 8 będących obywatelami Pakistanu.

W 2021 r. w spornym regionie doszło do fali ataków na cywilów, głównie niepochodzących z Kaszmiru, w tym emigrantów zarobkowych i stanowiących mniejszość w tym regionie wyznawców hinduizmu i sikhizmu - przypomina Reuters. Indyjska policja odpowiedziała szeroko zakrojonymi działaniami, w których zginęło 189 bojowników.

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami. Większość mieszkańców terytorium Dżammu i Kaszmir stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu. Jednym z nich jest JeM, który jest uznawany za organizację terrorystyczną m.in. przez ONZ, Indie i USA.(PAP)

kgr/