Kot-robot rozpoczął pracę na dziecięcym oddziale ortopedycznym w Chorzowie

2022-02-07 15:18 aktualizacja: 2022-02-07, 19:01
Fot. PAP/Roman Zawistowski
Fot. PAP/Roman Zawistowski
Robot o kocich uszach i wąsach rozpoczął właśnie pracę na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie – poinformowała w poniedziałek placówka.

BellaBot to dzieło firmy ProCobot, która użyczyła robota chorzowskiemu szpitalowi. Dzięki temu dzieci zyskały nowego "kolegę", który pozwoli im oderwać myśli od stresu związanego z chorobą i rekonwalescencją. Robokot reaguje na dotyk, lubi głaskanie, ma kolorowe oświetlenie i zaprogramowaną funkcję grania muzyki.

Urządzenie jest też ogromnym wsparciem dla personelu. Robot rozwozi posiłki, zbiera zużyte opakowania, informuje o obchodzie lekarskim czy konieczności założenia maski ochronnej. Dzięki funkcji "chodź za mną" może też odprowadzać małych pacjentów na badania i zabiegi. Bellabot jest wyposażony w czujniki 3D, które pomagają mu w omijaniu przeszkód.

To kolejny szpital dziecięcy w woj. śląskim, w którym pracuje robot. W czerwcu ubiegłego roku 6 robotów humanoidalnych odciążyło personel Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

kgr/