Szef MSZ przedstawi w Sejmie informację na temat sytuacji międzynarodowej. Możliwe, że już w środę

2022-02-08 11:55 aktualizacja: 2022-02-08, 12:56
Zbigniew Rau, Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Zbigniew Rau, Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Zwrócę się do ministra spraw zagranicznych o informację na temat sytuacji międzynarodowej. Jeżeli Zbigniew Rau będzie na miejscu, to w środę taka informacja by była - poinformowała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Po rozpoczęciu we wtorek obrad Sejmu Paweł Zalewski z Polski 2050 wniósł o zamknięcie posiedzenia oraz wprowadzenie do porządku następnych obrad informacji premiera na temat sytuacji międzynarodowej i przygotowań Polski do potencjalnego konfliktu na Wschodzie.

"Od kilku tygodni jesteśmy informowani o agresywnych zamierzeniach Rosji wobec Ukrainy, o planach wojny, którą Rosja chciałaby przeprowadzić na Wschodzie Polski i w najbliższym otoczeniu" - podkreślił poseł.

Przypomniał, że na Białorusi stacjonuje już ok. 30 tys. rosyjskich żołnierzy. "W tym czasie polski rząd kontynuuje wojnę z Unią Europejską. Pojawiają się głosy o tym, że mamy zrezygnować z Funduszu Odbudowy, co oznaczałoby tak naprawdę wycofanie się z istotnych obszarów działalności Unii Europejskiej" - zaznaczył Zalewski. Nawiązał też do niedawnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Madrycie na spotkaniu europejskich partii konserwatywnych.

"Polakom należy się prawda, Polakom należy się informacja" - podkreślił poseł.

Elżbieta Witek poinformowała, że sprawa ta była omówiona podczas Konwentu Seniorów. "Powiedziałam, że zwrócę się do pana ministra spraw zagranicznych i jeżeli (minister) będzie na miejscu, to jutro taka informacja by była" - dodała marszałek Sejmu.

Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) apelował, "żeby wreszcie nie robić wniosków prorosyjskich, nie straszyć". Poseł zgłosił wniosek przeciwny. Jak zaznaczył, prezydent Rosji Władimir Putin "chce nas zastraszyć". "Kto straszy Rosją, ten działa na rzecz Putina" - ocenił polityk.

Wniosek Zalewskiego o odroczenie posiedzenia został odrzucony w głosowaniu. 

Szef polskiej dyplomacji we wtorek składa wizytę w Wiedniu gdzie weźmie udział w spotkaniu inaugurującym Odnowiony Dialog OBWE nt. bezpieczeństwa europejskiego. (PAP)

Autor: Daria Kania

kw/