Lewica uderza w ministra zdrowia: uległ presji środowiska antyszczepionkowców

2022-02-09 15:01 aktualizacja: 2022-02-09, 16:58
Krzysztof Gawkowski, Fot. PAP/Rafał Guz
Krzysztof Gawkowski, Fot. PAP/Rafał Guz
Minister zdrowia Adam Niedzielski uległ presji środowiska antyszczepionkowców. Jeżeli miałby chociaż trochę honoru, powinien podać się do dymisji - ocenił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Szef resortu zdrowia zapowiedział zniesienie lub poluzowanie części obostrzeń.

"Kończy waść, wstydu oszczędź"  - tak Krzysztof Gawkowski skomentował środową konferencję Adama Niedzielskiego.

Szef klubu Lewicy zarzucił ministrowi zdrowia, że "w walce z pandemią wykazał się zerową aktywnością". Jak mówił, nie było "żadnej ustawy przez ostatnie cztery miesiące, która wspierałaby medyków, dawałaby szansę, że będzie lepsza wyszczepialność, czy w końcu, że będziemy walczyli o paszporty covidowe".

"Minister Niedzielski jest dzisiaj postacią, która uległa presji środowiska antyszczepionkowców" - ocenił Gawkowski. "Jeżeli minister miałby chociaż trochę honoru, po ostatnich miesiącach swojej abdykacji z wykonywania obowiązków, powinien podać się do dymisji" - dodał szef klubu Lewicy.

Z kolei poseł Lewicy Marek Rutka dodał, że szef resortu zdrowia wywiesił białą flagę. "Wysoko sztandar zwycięstwa dzisiaj mogą podnosić antyszczepionkowcy, bo to oni wygrali. Przegrało 106 tysięcy Polek i Polaków, którzy umarli bezpośrednio na COVID-19 i 100 tysięcy ofiar, które zmarły na choroby współtowarzyszące" - stwierdził.

I dodał: "Minister mówi o szczycie piątej fali. My mówimy o szczycie piątej fali mydlenia oczu, o piątej fali nicnierobienia, o piątej fali abdykacji".

Gawkowski i Rutka przypomnieli, że Lewica w grudniu ub.r. złożyła projekt o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 i wprowadzeniu paszportów covidowych, które - jak stwierdzili - są drogą do wyjściu z kryzysu pandemicznego.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia stwierdził, że "za nami apogeum piątej fali", co potwierdzają liczby nowych zakażeń, a także jest to widoczne na poziomie badań i zleceń na testy. Niedzielski ocenił, że w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej i wyraził nadzieję, że w marcu będzie można podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji.

Ponadto minister poinformował m.in., że od 11 lutego zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Ponadto powrót do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych przyspieszony zostanie o tydzień, czyli od 21 lutego.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 46 872 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym 5177 z nich to ponowne zakażenia. Zmarło 310 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 271 016 przypadków. Zmarły 107 204 osoby z COVID-19.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

kw/