Sondaż. Większość Polaków uważa za prawdopodobną rosyjską inwazją na Ukrainę

2022-02-16 09:46 aktualizacja: 2022-02-16, 11:25
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
Ponad 60 proc. Polaków uważa inwazję wojsk Rosji na Ukrainę za prawdopodobny scenariusz – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Według środowego sondażu przeprowadzonego przez pracownię United Surveys dla "DGP" i RMF FM ponad 60 proc. Polaków uważa, że inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę jest prawdopodobna. W tym 7,6 proc. wskazało odpowiedź "bardzo prawdopodobna", a 53,5 proc. "raczej prawdopodobna".

Odmienne zdanie ma 32,6 proc. respondentów. Za "mało prawdopodobną" rosyjską inwazję na Ukrainę uznało 26,1 proc. ankietowanych, a za "bardzo mało prawdopodobną" 6,5 proc.

6,2 proc. badanych stwierdziło, że nie wie lub trudno powiedzieć.

Trwa napięcie związane z obecnością rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Nadal prowadzone są rozmowy dyplomatyczne mające na celu uspokojenie sytuacji i niedopuszczenie do wybuchu wojny.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę. Kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi i zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji .(PAP)

mmi/