Szef MON: jesteśmy dumni, że możemy gościć amerykańskich żołnierzy

2022-02-18 16:22 aktualizacja: 2022-02-18, 16:32
Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak (C-P) i sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin (C-L). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak (C-P) i sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin (C-L). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Jesteśmy dumni z tego, że możemy gościć żołnierzy amerykańskich; służba ramię w ramię żołnierzy polskich i amerykańskich daje umiejętność interoperacyjności, a więc zwiększa bezpieczeństwo - powiedział szef MON po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem.

W piątek szef MON wraz ze amerykańskim sekretarzem obrony odwiedził 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w wielkopolskim Powidzu, gdzie stacjonuje część amerykańskich żołnierzy rozlokowanych w Polsce.

"Obecność wojsk amerykańskich jest dowodem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo w Europie, na wschodniej flance NATO, a to, że żołnierze Wojska Polskiego służą ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, daje umiejętność interoperacyjności pomiędzy naszymi wojskami - a więc wzmacnia bezpieczeństwo" - mówił po spotkaniu z żołnierzami Błaszczak.

"Na ziemi polskiej amerykańscy żołnierze służą tu w Powidzu, ale także w Poznaniu, w Orzyszu; jesteśmy dumni z tego, że możemy gościć żołnierzy amerykańskich, że możemy pokazywać naszą gościnność czy też bogatą polską kulturę i przyrodę" - dodał Błaszczak.

Szef MON zwrócił również uwagę, że baza w Powidzu to nie tylko baza lotnicza, ale także magazyny sprzętu, które "stanowić będą łatwe rozwinięcie bojowe dla sił amerykańskich". "To baza i magazyny, które będą największe w tej części Europy" - podkreślił.

Szef MON podziękował Austinowi za zwiększoną obecność wojsk amerykańskich w Polsce. "Chciałbym także podziękować żołnierzom Stanów Zjednoczonych za ich codzienną służbę tutaj w Polsce, a panu sekretarzowi za wizytę i za osobiste zaangażowanie w rozwój relacji sojuszniczych polsko-amerykańskich" - powiedział minister. Szef MON podkreślił także, że żołnierze polscy i amerykańscy służyli już razem w wielu miejscach na świecie, na przykład w Iraku i Afganistanie. (PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Anna Jowsa

kgr/