Działania CBA w 2021 roku: 584 śledztw, 688 osobom przedstawiono zarzuty

2022-02-20 12:47 aktualizacja: 2022-02-20, 18:47
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Centralne Biuro Antykorupcyjne w 2021 r prowadziło 584 śledztw, w tym 165 nowych. 688 osobom przedstawiono 2020 zarzutów - poinformował PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podsumowując roczną pracę CBA.

W ubiegłym roku na 158 zakończonych spraw w 72 przypadkach skierowano do sądu akt oskarżenia - podał w rozmowie z PAP rzecznik. Podkreślił, że z ubiegłorocznych statystyk wynika, iż liczba spraw dotyczących przestępstw korupcyjnych nie maleje. "Dzięki działaniom służb państwo skutecznie się przed nimi broni" - ocenił.

Poinformował, że w 2021 r. CBA ujawniło 4 mld 568,5 mln zł szkód w mieniu Skarbu Państwa oraz 288,2 mln zł korzyści, które uzyskali przestępcy.

"Podczas działań CBA zabezpieczono mienie na kwotę ponad 228,2 mln zł, 149 tys. euro oraz 184,48 tys. dolarów, a na poczet kar ponad 210,5 mln zł" - wskazał.

Areszt, poręczenia majątkowe, dozór policji, zawieszenie w czynnościach służbowych i zakaz opuszczania kraju stosowano wobec osób będących w zainteresowaniu CBA 1 tys. 327 razy - wynika z danych przekazanych PAP.

Żaryn przypomniał, że w 2021 r. CBA kontynuowało śledztwa dotyczące przestępczości gospodarczej - szczególnie dotyczące wyłudzających podatek VAT zorganizowanych grup przestępczych. Główne śledztwa dotyczyły też różnych mechanizmów gospodarczych pozwalających na przestępcze wyłudzenie środków unijnych i korupcji z udziałem funkcjonariuszy publicznych.

"Sprawy dotyczyły też przestępstw korupcyjnych na szkodę samorządów terytorialnych, spółek Skarbu Państwa oraz wojska. CBA prowadziło też działania wobec powołujących się na wpływy w różnych instytucjach, w których deklarowali możliwość załatwienia spraw w zamian za korzyść majątkową" - powiedział PAP Żaryn. Nadal w śledztwach przewijały się zmowy przetargowe, czy udzielanie łapówek i korzyści majątkowych w innej formie podczas działalności gospodarczej - dodał.

W ubiegłym roku CBA przeprowadziło kilka operacji specjalnych

W ten sposób zatrzymano dwie osoby w związku z próbą zalegalizowania 2 mln zł, biegłego sądowego – w chwilę po przyjęciu "wynagrodzenia" za wydanie pozytywnej opinii w jednej ze spraw cywilnych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu czy przedsiębiorcę z Sulejówka, który próbował skorumpować miejskiego urzędnika.

W operacjach specjalnych na gorącym uczynku złapano też pracownika bytomskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który przyjął łapówkę w zamian za udzielanie zleceń i dokonywanie odbioru prac budowlanych oraz trzy osoby - w tym urzędnika Starostwa Powiatowego w Żyrardowie, który w zamian za łapówkę miał zobowiązać się do pozytywnego rozpatrzenia decyzji administracyjnej.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych przypomniał, że w 2021 r. aktem oskarżenia zakończyło się postępowanie CBA dotyczące podejrzenia działań korupcyjnych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej byłego ministra transportu Sławomira N.

"Międzynarodowe śledztwo było prowadzone jednocześnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy. Łącznie aktem oskarżenia objęto 15 osób w związku z żądaniem oraz przyjęciem korzyści majątkowej o łącznej wysokości ponad 6,1 mln zł. W toku postępowania zabezpieczono mienie o wartości przekraczającej 4,6 mln zł" - powiedział PAP Żaryn.

Do sądu trafił też m.in. akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, które miały działać na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz powoływać się na wpływy w Ministerstwie Obrony Narodowej.

CBA kontynuowało m.in. wielowątkowe śledztwa dotyczące tzw. mafii lekowych i paliwowych, nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. To śledztwo zostało w 2021 r. rozszerzone o sprawy dotyczące tzw. mienia zabużańskiego oraz podejrzanych przypadków reprywatyzacji i odszkodowań za znacjonalizowane mienie poza Warszawą - mówił PAP Żaryn.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

mmi/