Kraska podał nowe dane o zakażeniach. Dużo zgonów

2022-02-23 07:53 aktualizacja: 2022-02-23, 11:18
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
"Dzisiaj mamy 20 456 nowych przypadków" – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że zmarło 360 osób z COVID-19, a około 70 proc. z nich było niezaszczepionych.

Wiceminister zdrowia na antenie Programu I Polskiego Radia zaznaczył, że dzisiejsza liczba zakażeń "to jest prawie 30 proc. mniej niż to było tydzień wcześniej". Dodał, że zmarło 360 osób z COVID-19. "To jest dość duża, wysoka liczba" – podkreślił.

"Są to pacjenci, którzy ulegli zakażeniu poprzednim wariantem, wariantem delta" – wyjaśnił. Zaznaczył, że "to byli pacjenci, którzy długo walczyli na oddziałach intensywnej terapii, byli podłączeni do respiratora".

Oprócz tego przekazał, że około 70 proc. osób, które zmarły, to osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19.

Kraska przypomniał, że wariant delta był zdecydowanie bardziej niebezpieczny niż omikron.

"Sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się stabilna"

Wiceminister ocenił, że "sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną". "Codziennie odnotowujemy zmniejszoną liczbę przypadków" – wskazał. Dodał, że aktualny trend zakażeń jest trendem malejącym i bardzo dobrą informacją jest również to, że coraz mniej osób trafia do szpitala.

Dopytywany o luzowanie obostrzeń stwierdził, że w związku z tym, że omikron jest wariantem powodującym łagodniejszy przebieg COVID-19 niż wariant delta, Polska wycofuje się, tak samo jak państwa Europy Zachodniej np. Wielka Brytania, z pewnych zasad, które "nie mają w tej chwili racji bytu".

Wiceminister zaznaczył, że obecnie trudno przewidzieć, jaka sytuacja będzie na jesieni, choć na pewno koronawirus pozostanie z nami. Powiedział, że są pewno zasady, które mogą z nami już pozostać na dłużej, jak dezynfekcja, mycie rąk czy noszenie maseczki, gdy jest się przeziębionym.

Pytany o dług zdrowotny przekazał, że najbardziej na ograniczaniu miejsc w szpitalach ucierpiała grupa pacjentów onkologicznych i z chorobami krążenia.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

mmi/