Rzecznik Kremla: Rosja poinformowała Ukrainę o zgodzie na rozmowy

2022-02-25 14:21 aktualizacja: 2022-02-25, 17:09
Dimitri Pieskow. Fot. YURI KOCHETKOV PAP/EPA
Dimitri Pieskow. Fot. YURI KOCHETKOV PAP/EPA
Rosja poinformowała Ukrainę o zgodzie na rozmowy; w skład delegacji Rosji mają wejść przedstawiciele MSZ, ministerstwa obrony i administracji prezydenta - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jako miejsce rozmów wymienił Mińsk.

Pieskow powiedział także, że strona ukraińska zaproponowała Warszawę jako miejsce rozmów, po czym kontakt się urwał.

Z kolei rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa oświadczyła w piątek, że negocjacje nie oznaczają, że cele tzw. operacji wojskowej są zmieniane, lecz są one "nadal aktualne". Niezależny portal Meduza ocenia, iż oznacza to, że operacja ta nie jest odwoływana mimo negocjacji.

Wcześniej portal RBK - powołując się na słowa Pieskowa - poinformował, że ukraiński prezydent (Wołodymyr) Zełenski ogłosił gotowość do omówienia neutralnego statusu Ukrainy. "Początkowo Władimir Putin mówił, że celem operacji jest pomoc ŁRL i DRL, w tym poprzez demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy. I to w rzeczywistości jest integralną częścią statusu neutralnego" - przytacza słowa Pieskowa RBK.

Ponadto, rzecznik Kremla ujawnił, że rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka zapewnił Władimira Putina, że "Mińsk będzie gotowy do stworzenia wszystkich niezbędnych warunków dla procesu negocjacji między Rosją a Ukrainą". (PAP)

Z Moskwy Anna Wróbel

kw/