Władze UE chcą całkowitej izolacji finansowej Rosji. Unia zamyka też przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

2022-02-27 18:01 aktualizacja: 2022-02-27, 18:34
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował o "całkowitą izolację finansową" Rosji, obejmującą wszystkie banki tego kraju, w tym bank centralny. "Będziemy pracować nad uniemożliwieniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach" - oświadczyła z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen. Unia zamyka też przestrzeń powietrzną dla samolotów należących do Rosji.

"Żądamy, potrzebujemy bezzwłocznych kroków na rzecz wprowadzenia całkowitej izolacji finansowej Rosji od wszystkich cywilizowanych systemów w odniesieniu do wszystkich banków, w tym banku centralnego" - powiedział Kułeba na briefingu prowadzonym online.

Przyznał, że "niektóre działania zostały już podjęte" i Ukraina jest wdzięczna swoim partnerom, ale - jego zdaniem - "to nie jest wystarczające". Zaapelował o "całkowite embargo na ropę i gaz", bowiem - według jego słów - "ta ropa i gaz teraz zawierają również ukraińską krew".

"Presja powinna rosnąć do momentu, aż Rosja i Białoruś nie przestaną zabijać Ukraińców, bombardować naszych miast" - mówił Kułeba. Ocenił , że takie "uderzenia w Rosję", jakimi są wprowadzone dotąd sankcje, powinny się nasilać, i że decyzje w ich sprawie powinny "być kwestią godzin, a nie dni".

Komisja Europejska ogłasza sankcje

"Będziemy pracować nad uniemożliwieniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach - stwierdziła szefowa Komisji Ursula Von der Leyen.

I dodała: Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju".

Poinformowała także o zakazie medialnej Kremla w UE. "Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie" - oświadczyła.

Szefowa KE zapowiedziała też sankcje wobec Białorusi. 

"Reżim Łukaszenki jest współwinny tego nikczemnego ataku na Ukrainę. Więc uderzymy w reżim Łukaszenki nowym pakietem sankcji. Wprowadzimy restrykcje wobec najważniejszych sektorów (reżimu). Zatrzymamy eksport jego produktów - od paliw mineralnych do tytoniu, drewna i drewna, cementu, żelaza i stali. Rozszerzymy również na Białoruś ograniczenia eksportowe, które wprowadziliśmy na towary podwójnego zastosowania dla Rosji. Pozwoli to również uniknąć ryzyka obejścia naszych sankcji wobec Rosji. Ponadto ukarzemy tych Białorusinów, którzy pomagają Rosjanom w prowadzeniu wojny" - wyliczyła von der Leyen.

Von der Leyen poinformowała, że Unia zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Również tych prywatnych.

"Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów" - powiedziała

"UE po raz pierwszy sfinansuje zakup oraz dostawę broni i sprzętu do zaatakowanego kraju" - dodała.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który występował na tym samym briefingu oznajmił, że Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciw Ukrainie, zwracając uwagę, że prezydent Władimir Putin wydał rozkaz o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił odstraszania, których częścią jest broń nuklearna.

Zwrócił również uwagę, że rosyjska armia na Ukrainie coraz częściej obiera za cel infrastrukturę cywilną, podczas gdy Ukraińcy "heroicznie się bronią".

Wyraził przekonanie, że ministrowie spraw zagranicznych poprą kolejne sankcje przeciw Rosji, w tym wykluczenie jej banków z systemu SWIFT, a retorsje wobec jej banku centralnego, w wyniku których "ponad połowa jego środków zostanie zablokowana".

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

kw/