Brytyjskie Ministerstwo Obrony: rosyjskie siły lądowe są 25 km od centrum Kijowa. Kolumna rozproszyła się, prawdopodobnie w celu okrążenia miasta

2022-03-12 07:24 aktualizacja: 2022-03-12, 19:24
Fot. Twitter/Necro Mancer
Fot. Twitter/Necro Mancer
Większość rosyjskich sił lądowych jest ok. 25 km od centrum Kijowa, a rosyjska kolumna rozproszyła się, prawdopodobnie w celu okrążenia miasta - napisało w sobotę rano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

"Walki na północny zachód od Kijowa są kontynuowane, a większość rosyjskich sił lądowych znajduje się obecnie około 25 kilometrów od centrum miasta. Elementy dużej rosyjskiej kolumny na północ od Kijowa rozproszyły się" - poinformował resort.

"To prawdopodobnie ma wesprzeć rosyjską próbę okrążenia miasta. Może to być również próba zmniejszenia podatności Rosji na ukraińskie kontrataki, które przyniosły znaczne straty siłom rosyjskim. Poza Kijowem, także miasta Charków, Czernihów, Sumy i Mariupol pozostają otoczone i nadal są silnie ostrzeliwane przez Rosjan" - napisano. 

Nowe zdjęcia satelitarne firmy Maxar. "Konwój rosyjskich pojazdów wojskowych coraz bliżej Kijowa"

Zdjęcia satelitarne udostępnione w piątek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, na które powołuje się Reuters, pokazują, że rosyjskie jednostki wojskowe kontynuują natarcie na ukraińską stolicę i ostrzeliwują artylerią dzielnice mieszkalne.

Na zdjęciach dostarczonych przez Maxar Technologies widoczne są domy mieszkalne i budynki ogarnięte płomieniami, a w mieście Moszun, na północny zachód od Kijowa, widać było rozległe zniszczenia i kratery po uderzeniach.

Na zdjęciach widać było również długie kolumny samochodów przewożących ludzi próbujących uciec z Kijowa, a na jeszcze innym - pożary na lotnisku Antonowa.

Maxar twierdzi, że na jednym ze zdjęć widać rosyjski batalion artyleryjski prowadzące aktywny ostrzał w kierunku południowo-wschodnim.

Informacje opublikowane przez Maxar Technologies, firmę, która od tygodni śledzi przemieszczanie się rosyjskich sił w pobliżu granic Ukrainy i w Ukrainie, nie mogły być niezależnie zweryfikowane przez Reutersa.

Siły rosyjskie bombardowały w piątek miasta w całym kraju i przegrupowywały się do ewentualnego ataku na Kijów, podczas gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj osiągnął w obecnym konflikcie "strategiczny punkt zwrotny". (PAP)

dsk/