Ponad dwie doby czekania w kolejce tirów przed przejściem w Bobrownikach

2022-03-21 09:19 aktualizacja: 2022-03-21, 10:34
Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Wciąż ponad dwie doby muszą stać w kolejce kierowcy ciężarówek oczekujący na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach (Podlaskie) - wynika z danych KAS. W poniedziałek rano były to 54 godziny, w niedzielę wieczorem - o sześć godzin dłużej.

W kolejce, która ma ponad 20 km długości, stoi 976 ciężarówek; w czasie 12-godzinnej nocnej zmiany odprawiono w Bobrownikach blisko dwieście tirów wyjeżdżających na Wschód - poinformowała w poniedziałek rano podlaska KAS.

Mniej więcej od tygodnia w Bobrownikach jest odprawianych na każdej zmianie mniej aut, niż zwykle. Normą dla tego przejścia jest bowiem między 250 a 300 ciężarówek podczas jednej zmiany.

Mniejsza liczba odprawianych podczas zmiany aut wynika z tego, że odprawy trwają dłużej. W związku z sankcjami gospodarczymi UE i zakazem transportu do Rosji niektórych towarów, po agresji tego kraju na Ukrainę, służby celne nie tylko sprawdzają dokumenty, ale także fizycznie kontrolują ciężarówki wyjeżdżające na wschód i sprawdzają, czy faktycznie znajduje się tam deklarowany w dokumentach towar. Są do tego także wykorzystywane skanery rtg.

Na drodze krajowej nr 65 przed miejscowością Waliły Stacja działa strefa buforowa, która ma usprawniać ruch. W miarę prowadzonych odpraw ciężarówki są sukcesywnie przepuszczane z jednej części strefy do drugiej. Porządku w kolejce pilnują funkcjonariusze KAS, SG i policja.

Od ponad czterech miesięcy Bobrowniki są jedynym w województwie podlaskim drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. 9 listopada 2021 r., z powodu trudnej sytuacji przygranicznej związanej z kryzysem migracyjnym, zawieszono do odwołania ruch graniczny w obu kierunkach na sąsiednim przejściu w Kuźnicy.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

kw/